Jest da ima 80 godina, ali rekli bi u Splitu, dobro se drži. Ne miruje, žilavo je i ne posustaje. I neka ne posustane, jer riječ je o Gradskom kazalištu mladih Split, jedinom kazalištu na svijetu koje je osnovano na nekom drugom kontinentu, u nekoj drugoj zemlji i u nekim ne baš sretnim okolnostima.
Počelo je, naime, kao kulturno-umjetničko društvo tijekom zbjega u egipatski El Shatt u Drugom svjetskom ratu, u prosincu 1943. godine, i splitski GKM-ovci posebno su ponosni na to što baštine sjećanje na one koji su čuvali našu kulturu, naš jezik i splitski dijalekt.
– Kažu da je voda esencija života, a isto je tako riječ izgovorena na sceni esencija života jer hrani ljudsku dušu. To GKM radi svih osamdeset godina i zato molim da se pri procjeni našega rada uvijek uzme u obzir i ta odgojna vrijednost – rekao je ravnatelj Perkušić.
I zaista, to kazalište na Prokurativama mnogi zovu "malim kazalištem za velike predstave", a iz njega su ponikla i mnoga poznata imena: Zoja Odak, Marija Sekelez, Boris Dvornik, Ivica Vidović, Josip Genda, Marija Škaričić... Puno je, doista puno dobrih predstava odigrano na daskama u Teatrinu, a nikako se ne smije zaboraviti najdugovječnija, najpoznatija i najuspješnija GKM-ova predstava "Kazališni sat", koja se izvodi više od trideset godina.
Za mandata bivšeg ravnatelja Belmonda Miliše u Teatrinu je puno jače zaživjela i kabaretska scena pa su već kultnima postale predstave "Splićanke" i "Dica", a u GKM Split rado zalaze i odlične komade postavljaju mladi redatelji koji suvremenim kazališnim alatima obrađuju aktualne društveno-političke teme i probleme mladih.
Slaveći svoj osamdeseti rođendan, GKM-ovci su proslavili i stoti rođendan splitskog kroničara i komičara Miljenka Smoje pa su članovi ansambla priredili koncertno čitanje njegova djela "Meštre Tonov najsritniji dan". Za tu prigodu tekst je prilagodila Maja Restović, a proslavu je uveličao velik broj ljudi iz društvenog života Splita.