"S velikim zadovoljstvom objavljujemo da je animirani film 'Obiteljski portret' autorice Lee Vidaković nominiran za prestižnu nagradu Oscar 2025. u kategoriji kratkometražnog animiranog filma", pisalo je u mailu koji smo prošloga tjedna primili od Hrvatskog društva likovnih umjetnika.
Dok smo se u redakciji smijali odakle im ta informacija jer nominacije još nisu ni objavljene, iz HDLU je brže-bolje došao ispravak: film Lee Vidaković kvalificirao se za potencijalnu nominaciju za nagradu Oscar jer ga je za to, kao svojeg pobjednika, predložio Filmski festival u Guadalajari.
Nekoliko dana poslije objavljena je i uža lista filmova koji konkuriraju za nominaciju, na kojoj se zaista i našao jedan hrvatski film – fenomenalni "Čovjek koji nije mogao šutjeti" Nebojše Slijepčevića, koji je članovima američke Akademije filmskih umjetnosti i znanosti predložen za razmatranje temeljem pobjeda na festivalima u Cannesu i Melbourneu. Pa iako je ovo ozbiljniji korak do nominacije od onoga o kojem je brzopleto pisao HDLU, ni ova velika čast ne znači da je Slijepčevićev film nominiran za Oscar, kao što je dio naših čitatelja pomislio.
Proces nominacija za Oscar jedan je od najkompleksnijih sustava glasanja u svijetu filma, pa ne čudi da procedura mnoge buni. Uvrštavanje Slijepčevićeva filma na užu listu kandidata pružilo nam je savršenu priliku da opišemo kako taj proces zapravo izgleda te što u idućim mjesecima možemo očekivati.
Američka Akademija filmskih umjetnosti i znanosti trenutačno broji 10.910 članova iz filmske industrije diljem svijeta. Članstvo je ekskluzivno i dostupno samo profesionalcima koji rade u produkciji kinematografskih filmova. Akademija ima 19 ogranaka, od glumaca do scenarista, a svaki ima svoje specifične kriterije za članstvo. Kada se isključe oni čiji se filmovi natječu, pravo glasanja za Oscar 2025. godine imaju 9934 člana iz svih ogranaka.
U nominacijskom procesu prvi korak je kvalifikacija filma za razmatranje. Postoje tri načina na koja se kratkometražni film može kvalificirati: osvajanjem nagrade na jednom od više od 90 festivala koje Akademija priznaje, što se ove godine dogodilo Nebojši Slijepčeviću i Lei Vidaković, prikazivanjem filma sedam dana zaredom u kinima u određenim američkim gradovima te osvajanjem zlatne, srebrne ili brončane medalje na Studentskim Oscarima.
Nakon kvalifikacije slijedi preliminarno glasanje koje se odvija u deset kategorija, uključujući i kratkometražne filmove. Članovi odgovarajućih ogranaka Akademije pregledavaju sve kvalificirane filmove i glasaju za stvaranje užeg popisa od 15 naslova. U sljedećoj se fazi članovi Akademije iz svih ogranaka mogu prijaviti za glasanje, ali moraju pogledati svih 15 filmova s užeg popisa kako bi mogli glasati za svoje favorite. Pet filmova s najviše glasova službeno se nominira za nagradu Oscar.
U završnoj fazi svi članovi Akademije mogu glasati za pobjednika u svim kategorijama. Rezultate prebrojavaju dva partnera tvrtke PricewaterhouseCoopers, a pobjednici se taje sve do otvaranja poznatih kuverti tijekom ceremonije dodjele.
Nominacije za 97. dodjelu Oscara bit će objavljene 17. siječnja 2025. godine, a dodjela će se održati u nedjelju, 2. ožujka, uz prijenos uživo u više od 200 zemalja diljem svijeta. Tek tada ćemo znati je li hrvatski film, napokon, dobio nominaciju, a potom i nagradu Oscar. Kako u kolekciji već ima nagradu EFA, koja je europski pandan Oscarima, nadamo se najboljem.
Ući u vlak. Izvesti putnike nesrbe. Opljačkati, mučiti i pobiti. To je stvarno "junačko djelo".