Oštri kritičar režima

Kunderu su iz Češke otjerali komunisti, a državljanstvo mu je vraćeno nakon 40 godina

Foto: Trieste Film Festival
Kunderu su iz Češke otjerali komunisti, a državljanstvo mu je vraćeno nakon 40 godina
12.07.2023.
u 12:07
Iako su Kunderu često spominjali kao potencijalnog dobitnika Nobelove nagrade za književnost, Nobelov komitet već je desetljećima izričito suzdržan u pogledu nagrađivanja tog srednjoeuropskog pisca koji ima barem dvije domovine i dva glavna jezika na kojima je do smrti stvarao svoju hvaljenu literaturu, češki i francuski
Pogledaj originalni članak

Milan Kundera jedan je od najvećih svjetskih pisaca rođen 1929. godine u moravskom Brnu. Slavu je stekao romanom "Šala" (1965.). No njegov najpoznatiji roman je "Nepodnošljiva lakoća postojanja" čija je radnja smještena u vrijeme praškog proljeća 1968. godine.

U njemu Kundera precizno bilježi stanja svojih junaka i propituje njihove motive i odnose te ih skeptično komentira. Roman je objavljen 1985. godine u Torontu i preveden je na brojne svjetske jezike. Početkom 1960-ih distancirao se od svojih književnih početaka, postavši potkraj desetljeća (uz L. Vaculíka) oštar kritičar neostaljinističkoga režima. 

Kundera je tadašnju Čehoslovačku napustio 1975. te nastavio život u Francuskoj. Naime, čehoslovačke vlasti oduzele su mu državljanstvo nakon objave "Knjige smijeha i zaborava" 1979. godine u kojoj je tadašnjega čehoslovačkog predsjednika Gustava Husaka nazvao "predsjednikom zaborava". 

Godine 1981. dobio je francusko državljanstvo. Kundera je povremeno posjećivao Češku, ali uvijek inkognito i nikada nije razgovarao s novinarima. Romanom pak "Život je drugdje" (Život je jinde, 1979.) priklonio se modernizmu kafkijanske tradicije, u maniri "antiliričnosti, antiromantičnosti, skeptičnosti i kritičnosti", na koju se poziva i u esejima Umjetnost romana (L’Art du roman, 1986). Svoj programski sukob s književnošću "lirske ekstatičnosti" oprimjeruje životnom pričom mladoga pjesnika koji svoj talent i mladenačke ambicije stavlja u službu komunističke ideologije, piše Hrvatska enciklopedija.

POVEZANI ČLANCI:

Roman Oproštajni valcer (Valčík na rozloučenou, 1979.) složena je mreža ljubavnih intriga, svojevrsni prozni vodvilj ispunjen sukobima i neočekivanim razrješenjima. Knjiga smijeha i zaborava (Kniha smíchu a zapomnění, 1981.) okuplja sedam razmjerno samostalnih pripovijesti na temu smijeha (koji, prema autoru, može biti i naivan i intelektualan) i zaborava (koji pogađa svijet bez svijesti o vlastitom kontinuitetu). Nepodnošljiva lakoća postojanja (Nesnesitelná lehkost bití, 1985.), u svijetu najpopularnija Kunderina knjiga, bavi se motivima emigracije te idile i kiča.

Punih 40 godina nakon što mu je komunistički režim oduzeo čehoslovačko državljanstvo, češki veleposlanik Petr Drulak 2019. godine uručio je Kunderi i njegovoj supruzi Veri dokumente u njihovu domu u Parizu. Iako su Kunderu vrlo često spominjali kao potencijalnog dobitnika Nobelove nagrade za književnost, Nobelov komitet već je desetljećima izričito suzdržan u pogledu nagrađivanja tog srednjoeuropskog pisca koji ima barem dvije domovine i dva glavna jezika na kojima je do smrti stvarao svoju hvaljenu literaturu, češki i francuski. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar rubinet
rubinet
12:39 12.07.2023.

Nije mogao dobiti Nobela. Nisu ni Murakami, Čehov, Viginia Woolf, Cortazar,Borges, , Conrad, Greene, Ibsen, Joyce, Kafka, Lawrence, Orwell, Proust ...... Ali zato je popis dobitnika pun nezasluženika. Farsa.Ta nagrada je izgubila kredibilitet.

LL
lijepa_li si
13:20 12.07.2023.

40 godina nakon što su mu oduzeli državljanstvo drugovi i komunisti i dalje na strateškim mjestima i dalje dejstvuju...kao i kod nas!

DU
Deleted user
14:02 12.07.2023.

Slava proizlazi iz rusnja prihvacenih normi ponasanja. Kunderin glavni lik iz "Nepodnosljive lakoce postojanja" se vratio iz grada umoran i odmah legao da spava. Njegova voljena je pozeljela da mu ljubi ruke i tada je osjetila miris picke. Ako je umjetnik tako napisao onda valjda mogu i ja:-)