U turizmu svi moraju raditi srcem i onda će nam se sve pozitivne stvari vratiti i dati nam snage za dalje, kažu stanovnici Rakovice, koja je prošle godine uspjela ostvariti 250 tisuća noćenja, a zajedno s Plitvičkim jezerima (300 tisuća noćenja), to je mjesto naša najjača kontinentalna destinacija, nakon grada Zagreba. A riječ je o maloj općina, koja ima manje od 2,5 tisuće stanovnika.
Nema skretanja ni diranja
Općina Rakovica smještena je u južnom dijelu Karlovačke županije, uz cestu D1 Zagreb – Split s čvorištem za Bosnu i Hercegovinu i nalazi se u neposrednoj blizini Nacionalnog parka Plitvička jezera.
U Domovinskom ratu to je područje bilo okupirano i devastirano, međutim, nakon povratka stanovništva naselje je obnovljeno. Ali bio je to novi početak – od nule.
Ono što Rakovicu čini privlačnom jest kula Stari grad Drežnik, mlinice na Korani, Ranch Jelov klanac pogodan za jahanje, a glavna su atrakcija za posjetitelje Baraćeve špilje, zaštićeni geomorfološki spomenik prirode. Špilje su ime dobile po junaku Baraću iz vremena kada je mađarska vojska bila stacionirana u blizini i kada su zbog prijateljskog odnosa domicilnog stanovništva špilje nazvane, Prijateljske špilje tj. na mađarskom Barátságosbarlangok. Kasnije je to, u iskrivljenoj varijanti izgovora, prerađeno u Baraćeva špilja. Špilje su na vrhu brda, nisu duboko pod zemljom, ukupna im je dužine 493 metara, a za posjetitelje je uređeno 200 metara, u kojima kameni oblici koje je priroda stvarala milijunima godina ostavljaju bez daha.
Prije obilaska, vodič upozorava kako se zbog sigurnosti treba pridržavati pravila: ne smije se skretati sa staze, dodirivati sige, a svi posjetitelji dobivaju kacige za glavu. Interesantno je da su za turiste Baraćeve špilje prvi put otvorene još davne 1892. da bi nakon 112 godina bile ponovno uređene i otvorene za posjetitelje u srpnju 2004. godine, kada ih je posjetilo 2 tisuće posjetitelja.
Ostaci špiljskog lava
U 2015. godini Baraćeve špilje posjetilo je gotovo 16 tisuća posjetitelja. Baraćeve špilje važno su stanište za dvije vrste šišmiša – mali i veliki potkovnjak, a u njoj su bogata nalazišta životinjskih vrsta koje su izumrle prije više od 10 tisuća godine, poput špiljskog medvjeda, vuka, jelena, lava... Tu su pronađeni i keramički predmeti, željezna ostruga, komad drvenog luka, ostaci kamene sjekire i brončana narukvica iz 7. stoljeća prije Krista. Ravnateljica Baraćevih špilja, Tihana Oštrina, otkrila nam je kako planiraju aplicirati na Kohezijski fond EU za financiranje izvedbe Centra za posjetitelje:
– To bi bio prvi takav centar u Hrvatskoj koji bi posjetiteljima što je više moguće približio posljednja neistražena područja na zemlji – špilje i jame.
Bit će tu i svi potrebni prateći ugostiteljski sadržaji, tematska igrališta, šetnice. Sve u svemu ulaganja od 30 milijuna kuna.
Direktorica turističke zajednice Rakovice, Mira Špoljarić, ističe: – Nemamo skandala ni dugova, imamo samo rezultate. Sve se ovo razvilo zahvaljujući trudu i radu ljudi kojima je Rakovica dom. Na žalost, polako nas zahvaća „apartmanizacija“. Dolaze investitori izvana, a oni za ovaj kraj nemaju ljubavi, nego samo gledaju profit i tu su samo u sezoni.