Možda je među ovom djecom ovdje neki novi hrvatski Guercino, rekla je Ena Janković, studentica druge godine Likovne akademije u Osijeku, koja je djetinjstvo provela u Đurićima kod svoje bake Katice Jurić, a koja se oduvijek bavi raznim umjetničkim radom. Ena je jučer bila u Đurićima, selu u županjskoj Posavini koje je stradalo u svibanjskim poplavama. Njezin dolazak imao je umjetničku i humanitarnu pozadinu, objedinjenu u donaciji ostvarenoj prodajom kataloga izložbe Guercino: svjetlo baroka, koja je otvorena u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt. Prikupljena su sredstva za nabavu 110 kompleta tanjura i pribora za jelo za nastradale obitelji koji su im jučer i uručeni.
To treba vidjeti uživo
Odmah po dolasku autobusa sa zagrebačkim muzealcima u središtu Đurića okupili su se mještani kojima su potom uručene donacije. Bili su tu i mališani koji su dobili i novogodišnje paketiće. Drugi dio ove hvalevrijedne akcije bit će organiziran u vrijeme školskih praznika kada će za djecu iz Đurića biti organiziran posjet Muzeju za umjetnost i obrt kako bi mogli i uživo pogledati Guercinove slike.
– Lijepo je da djeca odmalena imaju prilike učiti o umjetnosti i pogledati tako veliku izložbu kakvu se inače nema prilike često vidjeti. Uostalom, možda će upravo taj posjet nekog od njih potaknuti da se bavi umjetnošću – rekla je Ena, koja bi i sama voljela na izlet u Zagreb kako bi pogledala djela talijanskog umjetnika. Kaže da su o Guercinu učili na prvoj godini studija, ali kako je vidjeti uživo djela jednog takvog velikana nešto sasvim drugo. Govoreći o svojoj ljubavi prema umjetnosti i odluci da studira na Likovnoj akademiji, Ena kaže da je umjetničku crtu povukla od bake Katice s kojom je upravo u Đurićima provela djetinjstvo. – Prvo smo radile na obnovi jedne stare škrinje pa smo crtale, vezle... – prisjetila se Ena i požurila u zagrljaj baki. Ravnatelj MUO Miroslav Gašparović istaknuo je da su se inicijativi pridružili i ostali zagrebački muzeji.
Ne smijemo zaboraviti
– Djelatnici Muzeja za umjetnost i obrt osobno su donirali što su mogli kako bi pomogli ljudima u neprilici. Izložba u Zagrebu otvorena je do kraja siječnja te je moguće da će biti osigurano još sredstava. Ne smijemo zaboraviti kako je ovim ljudima još uvijek neophodna pomoć i da ova priča nije završila – rekao je Gašparović. Jučerašnji program završio je posjetom obližnjim Račinovcima u kojima su osnovnoj školi bile donirane vrijedne muzejske publikacije i suveniri. Za predškolsku djecu te djecu razredne nastave Etnografski muzej i Grad Zagreb donirali su paket hrvatskih tradicijskih igračaka.