nevjerojatno otkriće

Najstarija kamena ploča s Deset Božjih zapovijedi prodana za 5 milijuna dolara

Foto: Sotheby's
Najstarija kamena ploča s Deset Božjih zapovijedi prodana za 5 milijuna dolara
19.12.2024.
u 10:44
Kamena ploča stara oko 1500 godina pronađena je 1913., a dugo je stajala ispred obiteljske kuće u gradu Yavne u Izraelu te su po njoj su, ne znajući, svakodnevno hodali ljudi. Usprkos tome, u iznimno je dobrom stanju
Pogledaj originalni članak

Jedinstveni artefakt, kamena ploča s uklesanih Deset Božjih zapovijedi, stara oko 1.500 godina, prodana je u srijedu na aukciji u aukcijskoj kući Sotheby's za impresivnih 5 milijuna dolara, što je više nego dvostruko od početne procjene. Anonimni kupac najavio je da će ovaj izuzetno vrijedan artefakt donirati jednoj izraelskoj instituciji.

Mramorna ploča, teška 52 kilograma i visoka oko 60 centimetara, otkrivena je 1913. godine tijekom izgradnje željezničke pruge na južnoj obali današnjeg Izraela. Pronađena je u blizini drevnih sinagoga, džamija i crkava, s tekstom uklesanim na paleohebrejskom pismu.

Zanimljivo je da povijesna važnost ploče nije odmah prepoznata. Gotovo tri desetljeća služila je kao običan popločani kamen ispred nečije kuće, s natpisom okrenutim prema gore, a po njoj su ne znajući, svakodnevno gazili ljudi. Tek 1943. godine, kada ju je kupio znanstvenik Jacob Kaplan, prepoznata je njezina iznimna povijesna vrijednost.

Ploča sadrži 20 redova teksta koji uglavnom prate biblijske stihove poznate i židovskoj i kršćanskoj tradiciji. Međutim, ono što je čini posebnom jest činjenica da sadrži samo devet od deset zapovijedi iz Knjige Izlaska. Izostavljena je zapovijed "Ne uzimaj uzalud imena Gospodina Boga svoga", a umjesto nje dodan je novi naputak o štovanju na planini Gerizim, svetom mjestu specifičnom za Samaritance tako da ploča predstavlja važan samaritanski dekalog. Samaritanstvo je drevna monoteistička religija temeljena na prvih pet knjiga Starog zavjeta, koja se, iako povezana s judaizmom, razlikuje po tome što planinu Gerizim, a ne brdo Sion, smatra prebivalištem Jahve. Danas, na svijetu postoji tek oko 800 ili 900 Samaritanaca. 

Foto: Sotheby's

Pretpostavlja se da je mjesto gdje se ploča izvorno nalazila uništeno tijekom rimskih invazija između 400. i 600. godine ili tijekom križarskih ratova u 11. stoljeću. Usprkos burnoj povijesti i dugogodišnjoj upotrebi kao običnog građevinskog materijala, ploča je izvanredno dobro očuvana. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.