legendarni instrument

Stradivarijeva violina stara 300 godina na aukciji: Hoće li oboriti rekord?

Foto: /NEWSCOM
1/3
15.12.2024.
u 09:00

Jedinstvena violina stara više od 300 godina uskoro će biti ponuđena na aukciji u New Yorku. Joachim-Ma Stradivarius, izrađen 1714. godine, procijenjen je na 11 do 16,5 milijuna eura, što bi moglo nadmašiti rekord za najskuplji glazbeni instrument

Jedinstvena violina stara više od 300 godina, poznata kao Joachim-Ma Stradivarius, uskoro će biti ponuđena na aukciji kuće Sotheby's u New Yorku. Instrument izrađen 1714. godine tijekom "zlatnog razdoblja" legendarnog Antonija Stradivarija procijenjen je na 11 do 16,5 milijuna eura (otprilike 12 do 18 milijuna dolara), što bi moglo nadmašiti trenutni rekord za najskuplji glazbeni instrument ikada prodan na aukciji. Ova izvanredna violina predstavlja vrhunac majstorstva u izradi gudačkih instrumenata i svjedoči o nevjerojatnom nasljeđu koje je Stradivari ostavio svijetu glazbe.

Violina nosi ime po dvojici svojih najpoznatijih vlasnika - mađarskom virtuozu Josephu Joachimu i kinesko-američkom glazbeniku Si-Hon Ma. Joseph Joachim, jedan od najutjecajnijih violinista 19. stoljeća, koristio je instrument tijekom svoje briljantne karijere koja je trajala više od pet desetljeća. Njegovi nastupi i pedagoški rad značajno su utjecali na razvoj violinističke tehnike i interpretacije, a Joachim je na ovoj violini najvjerojatnije izveo premijeru Brahmsovog Koncerta za violinu u D-duru 1879. godine, i to pod ravnanjem samog skladatelja

Si-Hon Ma kupio ju je 1967. godine, a violina je ostala u njegovom vlasništvu sve do njegove smrti 2009. godine. Ma je bio poznati pedagog i izvođač koji je svojim interpretacijama osvojio publiku diljem svijeta. Nakon Maove smrti, instrument je doniran glazbenom konzervatoriju New England (NEC), na kojem se glazbenik i školovao, uz uvjet da se jednog dana može prodati kako bi se financirale studentske stipendije. Prema riječima predsjednice NEC-a Andree Kalyn, prodaja će omogućiti uspostavu najvećeg stipendijskog programa u povijesti institucije.

Proces pripreme violine za aukciju uključivao je opsežnu dokumentaciju i restauraciju kako bi se osiguralo njeno optimalno stanje. Stručnjaci su proveli mjesece detaljno proučavajući instrument, dokumentirajući svaki aspekt njegove povijesti i stanja, a posebna pažnja posvećena je očuvanju izvornih obilježja koja ovom Stradivariju daju njegovu jedinstvenu vrijednost. No, što to čini Stradivarijeve instrumente tako posebnima?

Joachim-Ma Stradivari violina koja će se naći na aukciji u veljači 2025. godine
Foto: Sotheby's

Antonio Stradivari izradio je oko 1.200 instrumenata tijekom svog života, od kojih je danas sačuvano samo oko 650. Razdoblje između 1700. i 1720. godine smatra se njegovim "zlatnim dobom", kada je stvorio svoje najcjenjenije instrumente. Nedavna istraživanja otkrila su da je tajna njihovog jedinstvenog zvuka dijelom u posebnom kemijskom tretmanu drva, koji je uključivao boraks, cink, bakar i druge minerale. Međutim, kroz povijest su postojala brojna nagađanja o razlozima za posebnost Stradivarijevih instrumenata. Neki su vjerovali da je ključ u posebnoj vrsti laka koji je Stradivari koristio, dok su drugi smatrali da je tajna u specifičnom odabiru i sušenju drva.

Postojale su i teorije o utjecaju "malog ledenog doba" na gustoću drva korištenog u to vrijeme. I sam je Stradivarijev proces izrade bio izuzetno detaljan i precizan. Svaki instrument je jedinstveno umjetničko djelo, rezultat desetljeća iskustva i neprestanog usavršavanja tehnike. Majstor je posebnu pažnju posvećivao odabiru materijala, koristeći samo najkvalitetnije drvo koje je često godinama sušio prije obrade. Njegova radionica u Cremoni postala je središte inovacija u izradi gudačkih instrumenata. Unatoč brojnim hipotezama, jedinstvena kombinacija Stradivarijevog umijeća, materijala i metoda ostaje predmet fascinacije i istraživanja do danas.

Violina nosi ime po dvojici svojih najpoznatijih vlasnika - mađarskom virtuozu Josephu Joachimu i kinesko-američkom glazbeniku Si-Hon Ma
Foto: Sotheby's

Stručnjaci opisuju zvuk Joachim-Ma Stradivarija kao izuzetno bogat i kompleksan, s jedinstvenom toplinom i dubinom koja raste sa svakom notom. Volinisti koji su imali priliku svirati na ovom instrumentu često ističu njegovu izvanrednu projekciju zvuka i responzivnost, a iz Sotheby'sa kazali su kako je ovo "više od glazbenog instrumenta - to je remek-djelo koje je oblikovalo povijest klasične glazbe." 

Trenutni rekord za najskuplji glazbeni instrument prodan na aukciji drži "Lady Blunt" Stradivari violina, prodana 2011. godine za 14,7 milijuna eura. Stručnjaci vjeruju da bi Joachim-Ma mogla nadmašiti tu cijenu zbog svoje izvanredne očuvanosti i povijesnog značaja. Prije aukcije u veljači, violina će biti izložena u Londonu i Hong Kongu, gdje će potencijalni kupci i ljubitelji glazbe imati priliku izbliza vidjeti ovaj izvanredni instrument.

VIDEO: Zastave, baklje i Stradun na koji ne stane više ni muha: Pogledajte atmosferu na Thompsonovu koncertu u Dubrovniku

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije