ORKESTAR ZET-A

Nekoć je okupljao radnike ZET-a, ali danas ga čine i studenti, liječnici i arhitekti

Foto: Zvonimir Mihaljek
Nekoć je okupljao radnike ZET-a, ali danas ga čine i studenti, liječnici i arhitekti
17.06.2024.
u 11:02
Orkestar ZET-a ovoga je vikenda na Zrinjevcu organizirao sedmi po redu Zagreb Wind and Brass Festival, a prije ljetnog odmora najavljuju nastup na Trgu žrtava fašizma te pop-up nastupe, pa ih možda sretnete i u tramvaju
Pogledaj originalni članak

Grad je bio obojen crveno-bijelim kockicama, prva utakmica Hrvatske na Europskom nogometnom prvenstvu samo što nije počela, no to nije omelo zaljubljenike u glazbu koji su u subotnje popodne pristigli na Zrinjevac gdje se ovog vikenda održavao Zagreb Wind and Brass Festival, od milja zvan - ZG WIBRA Fest.

Organizatori tog zanimljivog međunarodnog festivala puhačkih orkestara, članovi Orkestra ZET-a, obukli su svoje prepoznatljive svijetloplave košulje, zavezali kravate s natpisom ZET oko svojih vratova i nakon mimohoda svih sudionika Trgom bana Josipa Jelačića, u 17.30 sati uzeli instrumente u ruke i svečano otvorili njegovo sedmo izdanje. Poslije njih zasvirali su i Puhački orkestar DVD-a Lobor, Puhački orkestar Grada Pule, Pihalni orkestar Kapele te Puhački orkestar "Naša sloga" Babići, a Zagrepčani su mogli uživati i u cjelodnevnom nedjeljnom programu s više od 200 sudionika puhačkih orkestara iz svih dijelova Hrvatske, koji je završio večernjim promenadnim koncertom ZET-ovaca.

Orkestar ZET-a, koji se diči s gotovo stotinu godina bogate povijesti, osnovan je 19. studenog 1927. godine, tada pod imenom Glazba tramvajskih namještenika Zagrebačkog električnog tramvaja, na čelu s umjetničkim voditeljem Josipom Bissom. Sva su velika poduzeća tog doba, naime, imala svoje orkestre pa je tako Biss nekoliko godina prije pokrenuo i glazbu željezničara udruge sv. Roka te glazbu poštanskih i brzojavnih namještenika. Tijekom godina neprekinutog rada, Orkestar ZET-a djelovao je pod mnogim imenima i voditeljima, a taj je prpošni ansambl možda najbolje opisao hrvatski skladatelj Zvonko Špišić rekavši: "Ako je tramvaj - taj starinski, ali nikad zastarjeli simbol jednog grada, njegovo srce i krvotok, onda je njegov orkestar njegova duša."

– U početku su orkestar doista činili isključivo ZET-ovci jer bi ulaskom u orkestar dobili i posao vozača, a unatrag desetak godina počeli su odlaziti – što zbog teškog usklađivanja obveza, što svojevoljno, a neki su nažalost i preminuli. Također, neka vrsta nagrade za sudjelovanje u orkestru bio je slobodan vikend, ali danas to više nije slučaj, pa od trojice trenutačno aktivnih ZET-ovaca u našem orkestru nekih ni danas nema na nastupu, ali ufamo se u mlađe generacije – kazao nam je Milivoj Levanić, činelist orkestra te član organizacijskog tima ZG WIBRA Festivala.

Iako je ZET-ovaca sve manje, orkestar ovih dana broji sve više studenata, mladih ljudi, pa i liječnika, arhitekata ili primjerice profesora koji svoje glazbeno znanje žele iskoristiti, a taj, kako se nazivaju, "amaterski sastav koji djeluje profesionalno", predstavlja im pravo mjesto za takvo što. Potvrdio nam je to i jedan od studenata koji je član orkestra.

– Dugo sam svirao u Gradskoj glazbi Dubrovnik, a kada sam upisao Prirodoslovno-matematički fakultet, počeo sam tražiti sastav u Zagrebu kojemu se mogu priključiti jer nisam htio prekinuti bavljenje glazbom. U Orkestar ZET-a došao sam preko prijatelja koji je tu već svirao, a ovo mi je izgledalo kao savršeno mjesto za nastavak glazbene rutine jer se probe održavaju dva puta tjedno na Remizi. Nekada je i to teško uskladiti uz fakultet, no dirigent je zaista tolerantan prema nama koji imamo više obaveza – rekao je saksofonist Robert.

I naša je druga sugovornica, Marinela Roher, koja danas radi na dizajnu mobilne aplikacije Njuškala, također u orkestar došla kada je u Zagrebu upisala Grafički fakultet.

– Nakon završene srednje glazbene škole za trubu u Bjelovaru htjela sam se nastaviti amaterski baviti glazbom, a preko profesora sam saznala da u Zagrebu postoje orkestri kojima se mogu priključiti. Poznanstvo s dirigentom, koji je također iz Bjelovara, odmah me u početku studija dovelo u Orkestar ZET-a koji nije samo mjesto sviranja, već i druženja, okupljanja i veselja – objasnila je vesela Marinela.

Nadovezala se na to i tajnica orkestra Majda Vidović, koja je prije samo nekoliko godina počela svirati trubu pod mentorstvom Branka Sterpina, voditelja Big Banda Pula.

– U orkestru s svi razlikujemo po godinama, životnim iskustvima i zanimanjima, ali ono što nas spaja je ljubav prema glazbi - dodala je Vidović.

I dok su svi ostali članovi ovog orkestra predani hobisti, jedino umjetnički voditelj Hrvoje Pintarić dužnost dirigenta obnaša profesionalno te nam je otkrio ponešto i o daljnjim planovima orkestra.

– Za godinu dana trebali bismo početi s pripremama za stotu obljetnicu koju će orkestar proslaviti 2027., a u planu je veliki koncert s puno gostiju. Što se tiče nadolazećih nastupa, na Dan antifašističke borbe, dakle 22. lipnja, svirat ćemo na Trgu žrtava fašizma, a imat ćemo i deset pop-up nastupa u tramvajima te na nasumičnim mjestima u gradu. Posljednji nastup prije ljetnog odmora vezan je za novi gradski projekt "Kultura u kvartu", te je na rasporedu početkom srpnja, a imat ćemo i dvije jesenske izvedbe u nekima od kvartova – najavio je dirigent Pintarić.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.