Nova knjiga: Ruta Sepetys "Vrela tišine"

Olovna španjolska vremena u kojima je Francov režim otimao djecu neistomišljenika

Foto: arhiva Znanje
Olovna španjolska vremena u kojima je Francov režim otimao djecu neistomišljenika
23.09.2021.
u 11:26
Pogledaj originalni članak

Puno smo toga pročitali o španjolskim olovnim godinama, razdoblju između 1936. i 1975. kada je Francisco Franco preuzeo kontrolu nad tom zemljom i uveo čvrstu, zapravo fašističku diktaturu. No, roman Rute Sepetys “Vrela tišine” (Znanje, urednica Silvia Sinković, prijevod Drago Štajduhar, 129 kuna) u tu priču unosi sasvim novu dimenziju. Ona nas vodi u Madrid 1957. godine, u ljeto kada strani turisti (ponajviše Amerikanci) dolaze u Madrid. Oni su željni sunca, provoda, egzotike koju donose flamenco i borbe s bikovima, dok Franco s druge strane traži investitore, ljude spremne na biznis s diktatorom.

U središtu priče su Daniel, tipični mladi Amerikanac iz bogate obitelji, čiji se otac, naftni magnat, nada novim poslovima, dok mu se majka s radošću vraća u rodnu Španjolsku. Daniel u hotelu susreće Anu, mladu Španjolku koja unatoč poslu živi u potpunoj bijedi. Njezini su roditelji bili profesori koji su željeli škole odvojiti od Crkve, stradali su u španjolskom građanskom ratu (majka joj je mučena u Francovu zatvoru), a Ana i braća i te 1957. nose etiketu neprijatelja države.

Susret to dvoje mladih ljudi put je u tajne tadašnje Španjolske. Sepetys se u ovom romanu zapravo bavi mnogim tajnama Francova režima, o kojima se i danas malo zna, a u središtu tog pakla, koji se događa pod okriljem Crkve, krađa je djece. Tih su godina, naime, u Španjolskoj mnogim majkama rekli da su im djeca umrla pri porodu (ženama i obiteljima izmučenim siromaštvom i glađu to i nije bilo teško povjerovati), da bi im zatim tu djecu, za golem novac, crkvena sirotišta davala na posvojenje obiteljima koje su bile čvrsto uz režim. Dodajte tome strah i šutnju, kao i golem porez koji djeca plaćaju kako im tijelo majke ne bi završilo u anonimnoj masovnoj grobnici, i dobili ste sliku Španjolske o kojoj i danas malo znamo.

Stoga je ovo odlično napisan roman koji svakako treba pročitati i kao vrijednu povijesnu lekciju.

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NE
neboiznadzagreba2
11:40 23.09.2021.

Koliko nas dijeli od ponavljanja tih olovnih vremena? Malo ili nimalo, pitanje je sad.