70 godina Modre laste

Otvorena izložba "Dragi Lastane!" u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici

Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
06.11.2024.
u 10:20
Dopredsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara, Vanja Jurilj, kazala je da Modra lasta pruža dodatan okvir za izražavanje i komunikaciju među učenicima te da je rubrika "Dragi Lastane!" bila "preteča društvenih mreža"
Pogledaj originalni članak

U povodu 70. obljetnice nastanka Modre laste, u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, u utorak, 5. studenog, otvorena je izložba "Dragi Lastane!" koja donosi presjek razvoja ovog poučno-zabavnog časopisa. 

Časopis Modra lasta osnovan je 1954. u Narodnoj školi Trnjanska u Zagrebu pod imenom Djeca za djecu. Ravnateljica Hrvatskog školskog muzeja, Anita Zlomislić, kazala je da Modra lasta povezuje generaciju djedova, roditelja i djece. "Postala je dio hrvatske nacionalne baštine", ističe.

Od početaka do sredine 20. stoljeća pokretano je i izlazilo je više od 50 dječjih časopisa, ali malo koji je opstao, ističe Štefka Batinić iz Hrvatskog školskog muzeja, stručna suradnica i autorica predgovora kataloga izložbe. "70 godina izlaženja školskog časopisa događaj je vrijedan pažnje, kao kulturni fenomen druge polovice 20. stoljeća", kazala je Batinić te najavila stručni skup i okrugli stol o časopisima za djecu i mladež koji će se održati u srijedu, 20. studenoga. 

Predsjednik upravnog odbora Školske knjige, Ante Žužul, istaknuo je da dugovječni časopis "čuva hrvatski identitet u znanosti i kulturi", ističući da je Školska knjiga, u čijoj je nakladi Modra lasta više od pola svoga vijeka, objavljivala nacionalne klasike i osigurala prostor mladim pjesnicima, kao i velikim hrvatskim slikarima koji su ilustrirali u Modroj lasti. Urednica u Školskoj knjizi Jozefina Ćurković kazala je kako, u suvremenoj Modroj lasti, urednici žele potaknuti čitatelje na razvoj kritičkog mišljenja u "doba kad su te vještine ugrožene".

Rubrika "Dragi Lastane!" omogućavala je udaljenim čitateljima da se povežu te da postave pitanja i dobiju odgovore na svoje školske i pubertetske probleme. Dopredsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara, Vanja Jurilj, kazala je da Modra lasta pruža dodatan okvir za izražavanje i komunikaciju među učenicima te da je rubrika "Dragi Lastane!" bila "preteča društvenih mreža". Batinić je dodala da se ove godine obilježava i 160. obljetnica prvog školskog časopisa Bosiljak koji je na neki način preteča Modre laste, a pokrenuo ga je učitelj Ivan Filipović 10. listopada 1864. godine. Bio je to časopis za djecu i odrasliju mladež u doba kada je više od 80 posto stanovništva bilo nepismeno. 

Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL

Autorice projekta "Dragi Lastane!" jesu Maja Priselac i Kristina Romić iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, kustosice i autorice izložbe su Jozefina Ćurković, Vanja Jajić, Melita Povalec i Ana Pehar iz Školske knjige, a stručna suradnica i autorica predgovora Štefka Batinić iz Hrvatskoga školskog muzeja. 

Tijekom trajanja izložbe "Dragi Lastane!" prikazivat će se istoimeni dokumentarni film Irene Škorić, održavati će se radionice za mlade, a biti će održan i stručni skup "Časopisi za djecu i mlade: vrata u svijet mašte i partneri u obrazovanju". Izložbu i popratna događanja organiziraju Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, nakladnička kuća Školska knjiga, Hrvatski školski muzej i Hrvatska udruga školskih knjižničara uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija. Izložbu možete pogledati do petka, 22. studenoga.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.