Opatička

Petra Jeličić Lovreković izlaže Crno-bijeli Zagreb

Foto: arhiva
Petra Jeličić Lovrekovi
Foto: arhiva
Petra Jeličić Lovrekovi
Foto: arhiva
Petra Jeličić Lovreković
03.12.2012.
u 16:16
Nakon pregledanog cjelokupnog Petrina opusa lako je zaključiti da Petrin kozmopolitizam svakako potvrđuje njeno slikarstvo. Njeni radovi nisu nešto na što je domaća publika navikla, smatra Robert Kavazović
Pogledaj originalni članak

Izložbom crteža i slika pod nazivom "Crno-bijeli Zagreb“ zagrebačkoj likovnoj publici premijerno se predstavlja hrvatsko-njemačka umjetnica, diplomirana slikarica Petra Jeličić Lovreković u utorak 4. prosinca od 19 sati u galeriji Laval Nugent, Opatička 2.

"Iako hrvatskog imena i korijena, Petra Jeličić Lovreković s hrvatskom umjetnošću i njenim trendovima, ako takvi u bilo kakvom pozitivnom smislu i postoje, gotovo da i nema nekakvog dodira. Široj je javnosti njen likovni rad potpuna nepoznanica upravo zbog činjenice što Petra već posljednjih dvadeset godina isključivo djeluje izvan domovine, u Njemačkoj, Italiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, SAD-u i brojnim drugim zemljama diljem svijeta. Nakon pregledanog cjelokupnog Petrina opusa, lako je zaključiti da Petrin kozmopolitizam svakako potvrđuje njeno slikarstvo. Njeni radovi nisu nešto na što je domaća publika navikla. Možda je sada upravo došlo vrijeme da se te navike promijene.

Naziv izložbe "Crno-bijeli Zagreb“ upravo je to što mu ime i govori. Uz izrazito konvencionalno odabrane zagrebačke vedute – Glavni kolodvor, Tkalčićeva ulica (u nekoliko varijanti), Umjetnički paviljon, zgrada HNK, crkva sv. Marka na Gornjem gradu itd. – kao sa starih razglednica tiskanih prije Prvoga svjetskog rata, monokromatski izraz postaje osnovna odrednica i nit vodilja recentne slikaričine razvojne faze. Vješt i uvježban, gotovo besprijekoran reljefni crtež omogućio je slikarici bezgraničnu slobodu u traženju svog osobitog i prepoznatljiva duktusa, izraza po kojem se želi istaknuti i odvojiti od množine prosječnog štafelajnog slikarstva. Ova izložba rezultat je odabira nešto više od dvadesetak radova, između njih stotinjak, ili više: skica, crteža olovkom, crteža tušem, kombiniranih tehnika i ulja, nastalih u posljednjih nepunih mjesec i pol dana. Nevjerojatna je Petrina brzina stvaranja. Svakoga dana nastajalo je pet, šest, nekada i desetak i više radova, gotovo uvijek jednake kvalitete. Kako se zima približava pa su dani sve kraći, tako se skraćuje i vrijeme slobodnog plenera. Dnevno svjetlo koje prate i znatno niže temperature svakako predstavlja ograničavajući faktor Petrina likovnog djelovanja u Zagrebu, budući da umjetnica stvara isključivo u pleneru, a vedute su joj u zagrebačkoj fazi jedini motivi. Uz jednako plodno stvaralaštvo, vjerojatno bi se u drugom godišnjem dobu, u proljeće ili ljeto, unutar zadanih mjesec i pol dana namnožilo i nekoliko stotina radova više pa bi izbor za izložbu predstavljao veliki problem", smatra Robert Kavazović.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.