KINOPREMIJERA Film o jedinom zrakoplovu koji nije pogodio cilj

Prvi holivudski film o 11. rujnu

Foto: import
Prvi holivudski film o 11. rujnu
24.08.2006.
u 11:48
Pogledaj originalni članak

Kada su islamski radikalni teroristi oteli četiri putnička zrakoplova, dva su se zaletjela u nebodere "blizance" WTC-a, jedan u zgradu Pentagona, a četvrti, čiji je cilj bila Bijela kuća, pao je u polje u državi PennsylvaniaNa petu godišnjicu najvećeg terorističkog napada koji se dogodio na američkom tlu 11. rujna, u hrvatska kina stiže film o tragičnom letu United 93, četvrtog otetog zrakoplova čiji su hrabri putnici žrtvovanjem vlastitih života spriječili planirani napad na glavni grad SAD-a.

Osim filma "World Trade Center" uvijek kontroverznog Olivera Stonea, ovo je jedini film američke produkcije koji se ozbiljno i raskošno pozabavio stvarnim pristupom događajima 11. rujna. Drama "Let 93" pripovijeda priču o zrakoplovu Boeing 757 koji je proveo svega devedeset minuta u zraku, njegovoj posadi i putnicima na letu za San Francisco, ali i o kontrolorima leta koji su s nevjericom pratili otimanje zrakoplova. Za scenarij, režiju i produkciju zaslužan je Paul Greengrass, poznat po tome što je već obrađivao sličnu tematiku kroz filmove poput "Krvave nedjelje" i "Omagha" koji su temeljeni na utjecaju terorizma u Sjevernoj Irskoj.

Jedan od razloga zbog kojih je sudbina leta United 93 toliko zanimljiva jest taj što ne znamo što se točno dogodilo. Svatko od nas morao se zapitati kako je bilo tim ljudima i što su proživljavali. Oni su, ni krivi ni dužni, postali prvi sudionici u novoj eri globalnog terorizma koja je počela tog rujanskog jutra 2001. rekao je Greengrass.

Utemeljen na razgovorima s obiteljima četrdeset putnika i članova posade te snimkama s leta, angažirao je nepoznate, ali darovite glumce čiji je proces odabira bio poprilično neobičan. Naime, umjesto pojedinačno, glumci su na audiciju ulazili u grupama, a stolci su bili raspoređeni kao u avionu. Bez scenarija i tek s osnovnim informacijama grupa je morala improvizirati situacije poput reakcije na otmičare. Glumci koji su glumili putnike i oni koji su glumili teroriste tijekom snimanja bili su smješteni u različitim hotelima. Ovaj potez redatelj je obrazložio kao način na koji se zadržala razdvojenost i netrpeljivost između grupa.

Uloge kapetana aviona, Jasona Dahla, i prvog časnika, LeRoya Homera, dodijeljene su pravim pilotima, dok su od pet stjuardesa, koliko ih je u filmu, dvije glumice koje su svojedobno radile upravo taj posao. Snimanje je počelo početkom studenog, a kao i na probama, glumci su se ukrcali i vrata bi se zatvorila, a snimanje je trajalo od nekoliko minuta pa i do četrdeset minuta neprekidno. Iako je bilo predviđeno da kaskaderi odglume posljednje scene, glumci su odlučili da sami snime strmoglavi pad. Prije četiri godine američki Kongres usvojio je Zakon o Memorijalu leta 93, kojim će se u blizini Shanksvillea, gdje je avion pao, sagraditi nacionalni memorijalni park.

Pogledajte na vecernji.hr