ČETIRI DESETLJEĆA

Slavni klub bio je centar hedonizma, ali i ozbiljnih društvenih akcija

06.04.2018.
u 12:21
Monografija koja opisuje četiri desetljeća Saloona napokon je izašla iz tiska, a brojne fotografije i tekstovi sjajna su kronika zagrebačkog duha
Pogledaj originalni članak

Nakon duljeg iščekivanja konačno je iz tiska izašla monografija diskoteke Saloon autora Damira Jiraseka. Impozantno tvrdo ukoričeno izdanje na 320 stranica bilježi duh vremena u kojima je Saloon bio središnjim gradskim okupljalištem. Monografija bi trebala biti i zalog Saloonove budućnosti jer prostor diskoteke vraćen je obitelji Srezović, preuređuje se te ga čeka novi život pod imenom – Novi Saloon.

– Više od dvije godine trajalo je stvaranje ove monografije, što zbog problema u nalaženju materijala koji je dobrim dijelom izgubljen, ali i zbog toga što su za knjigu obavljeni razgovori s oko stotinu osoba. U stvaranju su pomogli nekadašnji Večernjakov fotograf Livio Andrijić, koji ima najbogatiju fotoarhivu o Saloonu, te zagrebački novinar Damir Strugar koji je o Saloonu najviše pisao – kaže Damir Jirasek.

U četiri je poglavlja opisao četiri desetljeća rada Saloona, od samog početka, odnosno dolaska Vlahe Srezovića i Alberta Pape iz Dubrovnika u Zagreb, pa sve do nesretne provale koja je do danas paralizirala kultno mjesto na Tuškancu. U provali je uništen i veći dio fotoarhive pa su autori pune tri godine morali skupljati materijale po redakcijama i od prijatelja kluba. I isplatilo se, jer već po ogromnom broju fotografija vidi se o kakvoj se povijesti radi. Teško ćemo se sjetiti mjesta koje se može pohvaliti tolikom arhivom poznatih faca, nerijetko i u opuštenijem izdanju!

– U Saloon je dolazio svatko tko je nešto značio ili htio značiti u društvu, sve važno što se u Zagrebu događalo doticalo se Saloona. Među njegovim je gostima bilo nekoliko premijera, predsjednici, vrhunski svjetski sportaši poput Alberta Tombe i Ingemara Stenmarka, glumci poput Jackieja Chana i Piercea Brosnana, svi su bili gosti Saloona. Brojne su nagrade ovdje podijeljene, Večernjakove nagrade za nogometaše ili košarkaše godine nekoliko puta – opisuje autor knjige.

Zlatne osamdesete

Miro Ungar, Vojo Šiljak, Goran Štrok, Helga Vlahović obilježavali su već prve godine i usmjerili Saloon kao jet-settersko okupljalište u koje je dolazio svatko tko je želio biti viđen. I onda osamdesete, dolazili su Oliver, Hus, Rajko Dujmić, Vlado Kalember, Jura Stublić, Željko Bebek, pa onda i buduće zvijezde Severina, Neno Belan, pa Mladen Grdović i Tomislav Ivčić, praktički sva lica YU estrade, ali i odvjetničke “gube” poput Silvija Degena ili Marijana Hanžekovića. Bilo je to desetljeće Saloona u kojem se dobro zabavljalo, ali se i razgovaralo i utjecalo na društvena zbivanja. Sportaši su poseban dio priče. Tko uspije pronaći jednu generaciju Dinama koja nije pronašla svoje redovito mjesto u Saloonu, plaćamo mu godišnju kartu jednom kada se klub ponovo otvori! Ili Cibone čija je trofejna generacija s Draženom i Aleksandrom Petrovićem te legendom kluba Mirkom Novoselom u Saloonu pronašla svoju dnevnu sobu. Jirasek je sportaše predstavio kao simbole Saloona, od vjernih se posjetitelja daju sastaviti vrhunske reprezentacije. Da ih je okupiti danas u istoj generaciji, vladali bi svijetom! Svoje hedonističke trenutke u Saloonu pronalazili su i ponajveći hrvatski glumci Ivica Vidović, Dejan Aćimović, Ivo Gregurević, Rade Šerbedžija...

Transformacija 90-ih

Rat 90-ih godina Saloon nije uništio, nego ga pretvorio u dobrotvornu instituciju u kojoj su se održavali brojni koncerti za pomoć gradovima u nevolji. Riječ je doista o potpunoj monografiji jednog od obilježja metropole u kojoj pronalazimo i detalje koji se s ove vremenske distance čine čak simpatičnima. Primjerice, omladinski list Polet Saloonu je dao naslovnicu i cijelu jednu stranicu – da bi kritizirao upravu kluba što je svlačionice nekadašnjeg KK Lokomotiva dala pretvoriti u gostionicu! Monografija Saloona moći će se kupiti preko Tisak Medije i Croatia Recordsa, te u poslovnici medijskog partnera Večernjeg lista u Bogovićevoj ulici u Zagrebu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.