Ni svijet dirigenata nije ostao pošteđen od istjerivanja tzv. seksualnih predatora koje je započelo u Hollywoodu i nezaustavljivo se širi svijetom kulture i umjetnosti, pa je zbog seksualnog skandala odgođena i ovogodišnja dodjela Nobelove nagrade za književnost.
Kuloarske pričice u svjetskim glazbenim krugovima kulminirale su već prošle godine odlukom uprave newyorškog Metropolitana koji je lani u prosincu otkazao sve ugovorene dirigentske obaveze svom nekadašnjem umjetničkom voditelju Jamesu Levineu obrazlažući to “pronalaskom vjerodostojnih dokaza da je Levine odgovoran za seksualno uznemiravanje i napastovanje” u tijeku suradnje s najslavnijom američkom opernom kućom.
U priopćenju je navedeno da je karizmatični svjetski dirigent Levine seksualno uznemiravao i zlostavljao mlade umjetnike u ranim fazama njihove karijere u drugoj polovici prošlog stoljeća. U međuvremenu je Levine tužio svog nekadašnjeg poslodavca, koji je uzvratio protutužbom.
Raskinuli ugovor
Ovih dana u europskim medijima glasno odjekuje odluka uprave prestižnog orkestra Concertgebouw iz Amsterdama koji je raskinuo ugovor sa svojim šefom-dirigentom, talijanskim maestrom Danieleom Gattijem. Riječ je o dirigentu iz prve lige svjetskog dirigiranja koji je prije Amsterdama bio glazbeni voditelj Orkestra akademije Santa Cecilia u Rimu, Kraljevske filharmonije u Londonu i Francuskog nacionalnog orkestra.
Priču o Gattiju kojeg su dvije glazbenice optužile za seksualni napad iz 1996. i 2000. godine objavili su ugledni američki mediji, a kasnije su se svjedočanstva umnožila, pa je amsterdamska uprava prekinula suradnju s talijanskim dirigentom zbog izgubljenog povjerenja.
Gatti koji u kalendaru ima koncerte s Berlinskom filharmonijom i nastupe u Bayreuthu demantirao je optužbe, a svoju će čast štititi uz pomoć odvjetnika, iako je Washington post objavio njegovu navodnu ispriku u kojoj piše: “Svim ženama koje sam upoznao u cijelom svom životu, pogotovo onima koje vjeruju da se prema njima nisam ponašao s najvećim poštovanjem i dostojanstvom koje svakako zaslužuju, iskreno se ispričavam iz dubine srca”.
Gattija je 2014. upoznala i zagrebačka publika na gostovanju s Francuskim nacionalnim orkestrom.
Nemirno je i u Austriji, ondje su mediji prepuni optužbi protiv dirigenta Gustava Kuhna (zanimljivo, 1988. dirigirao je Osmu Mahlerovu simfoniju u Firenzi kada su među izvođačima bili i zagrebački Goranovci). Kuhn je u tirolskom Erlu 1997. godine pokrenuo sada već ugledni glazbeni festival, no susreo se s javnim optužbama za grubo seksualno uznemiravanje i to od opernih pjevačica koje su javno istupile imenom i prezimenom.
Kuhn tvrdi da je nevin i oklevetan, ali je svoju funkciju ipak stavio na raspolaganje dok slučaj ne dobije pravni epilog.
Prilika za demanti
Krajem prošle godine u sličnoj situaciji bio je i dirigent Charles Dutoit, nekadašnji dugogodišnji umjetnički voditelj Simfonijskog orkestra u Montrealu. Nakon što su se optužbe protiv njega pojavile u medijima, nekoliko slavnih orkestara promptno je otkazalo suradnju sa švicarskim dirigentom, a među njima i londonska Kraljevska filharmonija kojoj je bio na čelu.
U Londonu su priopćili da Dutoit mora dobiti priliku da demantira tvrdnje kako bi se što prije utvrdila istina.
>> Pogledajte video - Gdje su i što danas rade zvijezde 1. hrvatskog realityja