Dubrovačke zidine duge dva kilometra kojima desetljećima upravlja Društvo prijatelja dubrovačke starine opet ruše rekorde. Iako je cijena ulaznica povećana sa 70 na 90 kuna, zidine je u prvih sedam mjeseci ove godine posjetilo čak 50.000 ljudi više nego u isto vrijeme prošle godine.
Obnovljeni Sokol grad
Društvo je lani zabilježilo 776.000 prodanih ulaznica, a ove bi godine taj broj mogao narasti do 850.000. Time naročito zadovoljan može biti ministar financija Slavko Linić jer je lani društvo samo za PDV državi uplatilo desetak milijuna kuna.
– Lani smo imali oko 50 milijuna kuna prihoda od ulaznica, od čega smo desetak uplatili na osnovi PDV-a, a prema + ugovoru s Gradom Dubrovnikom ostatak smo podijelili pola-pola, što znači da je grad Dubrovnik dobio dvadeset milijuna kuna. Društvo je od svojih dvadesetak milijuna kuna platilo sve troškove, među ostalim i trošak četrdesetak zaposlenika te je znatna sredstva izdvojilo za obnovu spomenika kulture. Prema našim računima, u protekle tri godine Društvo je od posjetitelja zidina uprihodilo 141 milijun kuna. Državi je plaćeno 27 milijuna kuna PDV-a, a po 58 milijuna kuna dobili su Grad Dubrovnik i društvo, kaže tajnik društva Niko Kapetanić koji tvrdi da je društvo za obnovu spomenika u te tri godine potrošilo oko 45 milijuna kuna. Otvorena je i nova turistička atrakcija Dubrovnika i njegove okolice, a to je obnovljeni Sokol grad u Konavlima. Društvo se brine i za stonske zidine koje također bilježe veći broj posjetitelja. A da su Sokol grad ili stonske zidine čekali da ih obnovi hrvatska država, vjerojatno bi i dandanas bili ruševine, a veliko je i pitanje kako bi izgledale dubrovačke zidine da je za njih skrbila država, a ne udruga građana Dubrovnika, mahom volontera.
U društvu smatraju da zidine trebaju sačuvati izvorni srednjovjekovni izgled te su protiv otvaranja novih suvenirnica na njima. Isto su tako oprezni što se tiče posjeta zidinama noću i to ne samo iz sigurnosnih razloga.
Sporni kabeli za struju
Misle da novim kabelima nije mjesto na spomeniku kulture, a i konzervatori su im odbili zahtjev za postavljanje rasvjete u hodnicima kako bi radno vrijeme zidina ljeti mogli produljiti do 20 sati iako bi to posjet moglo povećati i za deset do petnaestak posto. Uprava društva ovih dana pregovara i s predstavnicima stranaka u šarolikom dubrovačkom Gradskom vijeću u kojem je na vlasti neobična koalicija HDZ-a, HNS-a i SDP-a. Naime, poznato je da dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić društvu želi oduzeti posao upravljanja unosnim zidinama te da je Ministarstvo kulture u saborsku proceduru poslalo zakon po kojem bi zidinama ubuduće upravljao Zavod za obnovu Dubrovnika.
Tako bi prihod od posjeta zidinama dijelili samo grad Dubrovnik i zavod, a društvo koje postoji od 1952. bilo bi potpuno odmaknuto. I dok su HDZ-ovi ministri Božo Biškupić i Jasen Mesić davali podršku društvu, HNS-ova ministrica kulture Andrea Zlatar Violić tu im je podršku uskratila.
Očito je da su dubrovačke zidine s pedesetak milijuna kuna godišnjeg prihoda postale zlatna koka hrvatskog kulturnog turizma i mamac svima koji žele zagrabiti u te milijune, a da u obnovi zidina nisu luk jeli niti luk mirisali.