Rano Tizianovo remek-djelo "Odmor na bijegu u Egipat" – koje su nekoć u Beču otele Napoleonove trupe nakon čega je stoljećima bilo dio kraljevskih zbirki – svjetsku pomutnju izazvalo je i kada je 1995. ukradeno iz kuće jednog britanskog markiza da bi bilo pronađeno sedam godina poslije, bez okvira, umotano u bijelo-plavu plastičnu vrećicu u poštanskom pretincu na autobusnoj stanici u jugozapadnom Londonu. Zašto ga spominjemo? Jer je prošlog tjedna to neveliko, ali iznimno važno ulje na platnu na aukciji u Christie'su prodano za više od 22 milijuna dolara, čime je oboren prodajni rekord tog renesansnog umjetnika, kojeg kustosi opisuju kao najvećeg slikara Venecije 16. stoljeća. Pretpostavlja se da je slika naslikana oko 1510. godine, a inspirirana je biblijskim događajem, trenutkom u kojem Josip nakon proročanskog sna o nakanama kralja Heroda, Mariju i malog Isusa vodi u Egipat. Boje su blistave i bogate, a dominiraju primarne nijanse poput Marijine tamnocrvene haljine i ultramarin-plavog ogrtača, što potvrđuje Tiziana kao sjajnog kolorista koji boju opipljivo koristi ne bi li naglasio senzualnost. I tematski slika lijepo zaokružuje njegov opus jer međunarodnu slavu je i stekao svojim vjerskim slikama i poetskim obradama mitoloških tema.
Tizian je rođen kao Tiziano Vecellio u gradiću u Dolomitima, ne zna se točno koje godine, ali prema londonskoj Nacionalnoj galeriji navodno je već kao desetogodišnjak stigao u Veneciju. Rano je postigao uspjeh radom na pročelju Fondaco dei Tedeschi na Kanalu Grande, bio je glavni slikar na dvoru cara Karla V., a dobivši naslov državnog slikara Mletačke Republike, šezdeset godina uživao je taj status. Umro je od kuge 1576. godine i bio jedina žrtva kuge koja je dobila crkveni pogreb na mjestu koje je sam ranije odabrao te leži blizu svoje slike "Madonna di Ca' Pesaro".
Što se tiče njegove upravo prodane slike "Odmor na bijegu u Egipat", nije zanimljiva samo njezina rekordna prodajna cijena već i njezino porijeklo. Naime, nije poznat njezin naručitelj, no prvi put je dokumentirana kao dio zbirke venecijanskog trgovca začinima u prvim godinama 17. stoljeća. U sljedećim stoljećima, kažu iz Christie'sa, slika je prošla kroz više ruku uključujući engleskog vojvodu i nadvojvodu Leopolda Wilhelma od Austrije, a u Beču su je ukrale i Napoleonove trupe, ali nakon njegova pada slika je vraćena u grad. Naposljetku ju je 1878. kupio John Alexander Thynne, četvrti markiz od Batha.
Godine pak 1995. slika je opet ukradena, ovaj put iz kuće Thynneinovih nasljednika u Wiltshireu u jugozapadnoj Engleskoj, a pronađena je 2002. nakon što je za nju ponuđena nagrada od 127.000 dolara. Našao ju je Charles Hill, poznati detektiv za umjetnine, na autobusnoj postaji u Londonu.