hit-zbirka

Veliki Panda i Sićušni Zmaj uče nas kako živjeti u trenutku

Foto: Naklada Stilus
Veliki Panda i Sićušni Zmaj uče nas kako živjeti u trenutku
27.12.2021.
u 10:40
Knjigu autora Jamesa Norburyja na hrvatski jezik preveo je Slavko Sobin, a izdana je u nakladi Stilus.
Pogledaj originalni članak

Jednom u desetljeću pojavi se ilustrirani par koji nas razoruža svojom jednostavnošću, mudrošću i emocijom. Nekoć su to bili, primjerice, stripovi Calvin i Hobbes, a kasnije, u digitalnom vremenu, neodoljivi životinjski likovi autorice Simpsona Liz Climo ili pak komični duo Heart and Brain autora Nicka Seluka.

Od početka pandemije koronavirusa, kada su se brojni umjetnici našli na rubu preživljavanja, a svijet suočio s najdubljim egzistencijalnim pitanjima, na društvenim mrežama zasjala su dva takva projekta. Prvi je neodoljivi Dinosaur Therapy britansko-kanadskog autorskog dua Jamesa Stewarta i K Roméya, a drugi Big Panda, Tiny Dragon britanskog ilustratora i pisca Jamesa Norburyja.

Zahvaljujući nakladi Stilus, potonji je od prošloga tjedna dostupan i hrvatskim čitateljima. U prijevodu Slavka Sobina, odani prijatelji Veliki Panda i Sićušni Zmaj povest će vas na kontemplativno putovanje bez jasnoga cilja tijekom kojeg se izmjenjuje pet godišnjih doba (ljeto se pojavljuje dvaput). Iako se često osjećaju izgubljenima, avanture Norburyjevih likova ganutljivo su lišene cinizma. Umjesto očaja, naši suputnici znatiželjno istražuju teškoće i radosti koje nas povezuju. Uče kako živjeti u trenutku, kako se nositi s neizvjesnošću, kako pronaći snagu i zajedno nadvladati životne prepreke.

Sve bi to zvučalo kao još jedna new age dosada da Norbury nije toliko prokleto dobar u tome što radi, a tekst koji je o njemu prije nekoliko mjeseci objavio britanski Guardian otkrio nam je i koja je pozadina njegovih inspirativnih priča koje gađaju ravno u srce. Ovaj diplomirani zoolog i samouki umjetnik, naime, pandemiju je dočekao preživljavajući ispod granice siromaštva, suočen s prijetnjom beskućništva i nemogućnosti pronalaska posla.

U potrazi za smislom počeo je volontirati u Samaritancima, a iskustva korisnika s kojima je dijelio sudbinu potaknula su ga da na Instagramu počne objavljivati ilustracije vizualno inspirirane kulturnom tradicijom Japana, uz jednostavne dijaloge prepune suptilnih mudrosti i utjehe.

Svoje radove ponudio je i nakladnicima koji su ga odreda odbijali, no kada je njegovu priču objavio veliki The Guardian, a broj pratitelja na društvenim mrežama odletio u nebo, sreća se okrenula i sada se izdavačke kuće diljem svijeta tuku za prava na knjigu koju je Norbury na koncu – izdao sam!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.