hrvatski povijesni muzej

Zima, proljeće, ljeto i jesen 1971. - 50 godina kasnije

Foto: PAVAO CAJZEK/VEČERNJI LIST
Zima, proljeće, ljeto i jesen 1971. - 50 godina kasnije
11.01.2022.
u 12:22
Hrvatski povijesni muzej 12. siječnja za javnost otvara izložbu ”Sedamdesetprva”. Zgrada Povijesnog muzeja od potresa nije u funkciji pa izložba do 13. ožujka traje u Klovićevim dvorima.
Pogledaj originalni članak

U izvanrednim okolnostima za Hrvatski povijesni muzej, čija je zgrada u baroknoj palači Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch zbog posljedica potresa od 22. ožujka 2020. zatvorena za javnost, svoju izložbu “Sedamdesetprva” 12. siječnja za javnost otvara u Galeriji Klovićevi dvori.

U pitanju je vrlo živa prezentacija video, fotografskog, literarnog i inog materijala kojim se predstavljaju zbivanja jednako žive 1971. u povodu 50. godišnjice obilježavanja Hrvatskog proljeća.

Godina 1971. jedna je od prijelomnih godina u kojoj je simbolički sažeto dinamično razdoblje hrvatske suvremene povijesti, općepoznato kao Hrvatsko proljeće. Znamo da je riječ o reformnom pokretu u kojem se prvi put otvoreno i masovnije izražavalo nezadovoljstvo hrvatskih građana položajem Hrvatske u tadašnjoj Jugoslaviji. Tražila se veća samostalnost, nacionalna ravnopravnost u jeziku, gospodarstvu i kulturi. Sam postav izložbe, kako je najavljeno, sadrži šest kronološko-tematskih cjelina. Uz uvodni pregled događaja do 1971. pod nazivom Neka bude živost… u četiri glavne cjeline donosi se slijed zbivanja tijekom 1971., i to kroz djelovanje reformista, matičara i studenata. Cjeline nose nazive po godišnjim dobima koja više simbolički nego strogo kalendarski odgovaraju razvojnim fazama reformnog pokreta, a širi kontekst vremena donosi se pregledom općedruštvenih zbivanja u zemlji i svijetu. Tako, primjerice, u dijelu koji se odnosi na “zimu” 1971. saznajemo da je početak godine u znaku osporavanja izbora studenta prorektora na Sveučilištu u Zagrebu Ivana Zvonimira Čička, ali i da je gospodarsko pitanje u tom trenutku jedno od najvažnijih za Hrvatsku, jer ona kao jedna od najrazvijenijih republika vlastitim zarađenim sredstvima nije mogla slobodno raspolagati jer se 80 posto investicija ulagalo u Srbiju, gdje je bio koncentriran bankarski kapital.

Što se pak tiče kulture, u veljači počinje djelovati Satiričko kazalište Jazavac, i to premijerom predstave “Trla baba dinar”. Uz politička zbivanja “proljeće” će obilježiti Vice Vukov, koji na festivalu Zagreb 71. izvodi pjesmu “Tvoja zemlja”. “Ljeto” će među ostalim obilježiti i normalizacija odnosa Svete Stolice i Jugoslavije, a “jesen” pak studentski štrajk pod parolom Hrvatskoj njezine devize. Posljednja cjelina, piše u vodiču izložbe koji je ilustrirao Milan Trenc, pod nazivom “Čuvanje nade” upućuje na posljedice sloma pokreta te sadržava sjećanja svjedoka vremena, njih 38, i njihovih obitelji na “sedamdesetprvu” pedeset godina kasnije. Autori izložbe su Mislav Barić, Petra Braun, Ana Filep i Andreja Smetko.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.