Književnik koji je bajkama mnogima uljepšao djetinjstvo, a ostalim djelima nas potakao na razmišljanje o osnovnim životnim pitanjima i fantastičnoj stvarnosti te posljedicama razvoja znanosti i tehnologije - Karel Čapek - najistaknutiji je pisac međuratnoga razdoblja u Češkoj te jedan od začetnika moderne bajke i znanstvene fantastike. No u njegovim djelima krije se i jedna zanimljivost. On je, naime, 'tata' riječi robot.
Riječ je upotrijebio u svojem prvom samostalnom djelu koje mu je donijelo svjetsku popularnost. Riječ je o (crno)utopijskoj drami R. U. R. (Rossum’s Universal Robots, 1920). Prvo je to djelo, a i prvi put uopće, u kojemu se spominje riječ robot te sama predodžba o takvome mehanizmu.
Samu je riječ osmislio Čapek. Izveo ju je iz češke riječi za ropstvo, prisilni rad [češ. roboti = rob, radnik za teške poslove]. Moglo bi se reći kako je on stvorio robota. Štoviše, njegov bi se robot danas smatrao kiborgom. Naime, priča je to o znanstveniku koji otkriva kako stvoriti čovjekoliki stroj, puno precizniji i pouzdaniji od čovjeka.
Roboti se počinju masovno proizvoditi u tvornicama kako bi izvršavali teške poslove za svoje gospodare, slično kao što se dogodilo 60 godina kasnije u Terminatoru, okrenuli su se protiv svojih vlasnika i odlučili uništiti ljudsku rasu. Djelo je Čapeku poslužilo kao svojevrsni kritički prikaz djelovanja znanstvenih otkrića i tehnološkog napretka na čovjeka.