Nagle promjene temperature zraka, praćene oscilacijama tlaka zraka i pojačanom vlagom nepovoljno utječu na ljudski organizam, osobito na kronične bolesnike i starije. Poseban je “okidač” različitim boljkama čak i kod mlađih, zdravih ljudi zimsko vrijeme kad hladnoća “steže” srce, žile, kosti...
Pothlađivanje organizma može biti opasno za osobe načeta zdravlja, a to nerijetko mnogi zaboravljaju pa se izlažu hladnoći nesvjesni da je ona katkad i opasna za život, osobito kad su temperature zraka deset, petnaest i više Celzijevih stupnjeva ispod nule.
Nagli obrati
Liječnici upozoravaju kronične bolesnike i starije da se posebno čuvaju tijekom naglih promjena vremena. Primjerice, niske temperature od prošlog tjedna zamijenili su ovog vikend i jučer više, praćene padom tlaka zraka, a već krajem ovog tjedna i za sljedeći vikend meteorolozi najavljuju novi val hladnoće. Organizam doslovce mora otrpjeti skokove hladno-toplo-hladno.
Uzmite lijek
Osobe koje boluju od kroničnih bolesti moraju ozbiljno shvatiti najave promjena vremena i prilagoditi mu aktivnosti. A to znači smanjiti opterećenje, prilagoditi odjeću, uzimati dovoljno tekućine, izbjegavati stresne situacije. Prije izlaska ili izlaganja stresu bolesnici s astmom ili kroničnim bronhitisom trebaju uzeti odgovarajući lijek, a oni s anginom pektoris, nitroglicerin pod jezik. Centar za gerontologiju Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar – Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba izradio je upozorenje najvišeg stupnja rizika za starije osobe u Hrvatskoj radi niskih temperatura zraka. Starije osobe radi sniženog bazalnog metabolizma te fizičke neaktivnosti i promjena u organima tijekom starenja pripadaju rizičnoj skupini posebno osjetljivoj na niske temperature te se preporučuje deset savjeta kako se zaštititi.