izbjegavajte

7 pogrešaka koje radite pri tuširanju, a mogu vam naštetiti

Foto: Thinkstock
7 pogrešaka koje radite pri tuširanju, a mogu vam naštetiti
19.04.2015.
u 11:56
Najveće probleme vidimo kod starijih osoba čija je koža jako suha, iziritirana i svrbi, a to može dovesti do ekcema, upozorava dermatologinja Patricia Farris iz New Orleansa
Pogledaj originalni članak

Tuširanje može biti i štetno, posebice ako se tuširate svaki dan i koristite proizvode koji nisu primjereni vašoj koži.

Najveće probleme vidimo kod starijih osoba čija je koža jako suha, iziritirana i svrbi, a to može dovesti do ekcema, upozorava dermatologinja Patricia Farris iz New Orleansa.  Kako starimo, naša koža postaje sve više suha pa pri tome trebamo voditi računa i o našim navikama tuširanja i prilagoditi ih.

Ovo su pogreške koje činimo pri tuširanju, a koje nam, iako nismo svjesni, itekako mogu naštetiti.

1. Tuširanje vrućom vodom

Iako nam se može činiti kako je tuširanje vrućom vodom dobro za naše tijelo, ipak, tuširanje vrućom vodom nije dobro iz dva razloga: uklanja previše prirodnih ulja s naše kože i zbog vruće vode ubrzava se cirkulacija pa koža može postati crvena i iziritirana, a može se pojaviti i osip i svrbež. Preporuka je tuširati se vodom tek nešto malo toplijom od temperature tijela.

2. Predugo tuširanje

Nakon napornog i dugog dana vjerojatno se i vi volite prepustiti opuštajućoj kupki ili nešto dugotrajnijem tuširanju. Ipak, stručnjaci upozoravaju da svako tuširanje koje traje dulje od 10 minuta nije preporučljivo.

3. Parfumirani sapuni za tuširanje

U mnoštvu proizvoda na tržištu potrebno je znati izabrati ono sredstvo za tuširanje koje neće isušivati kožu. Antibakterijski i parfumirani sapuni/gelovi mogu prouzročiti ekstremnu suhoću i svrbež kože, upozorava dermatologinja Rhonda Klein sa Sveučilišta Yale. Najbolje je koristiti se proizvodima koji ne sadrže sapun koji isušuje jer je, kako starimo, najbitnije zadržati prirodna ulja i hidrataciju kože. Vodite računa da ne kupujete proizvode koji sadrže štetne parabene, mirise, triklosan, sintetičke boje, formaldehid... jer ti sastojci mogu dodatno isušiti zreliju kožu i uzrokovati dermatitis.

4. Sapunate cijelo tijelo

Sapuni/gelovi za tuširanje ne bi se trebali nanositi na cijelo, samo na one dijelove masnije kože i prljavštine. Izbjegavajte svakodnevno sapunati cijele noge i ruke jer je koža na tim dijelovima tijela manje masna.

5. Ne čekajte dugo za hidrataciju

Dermatolozi se slažu: brojka 3 je čarobna. Nemojte čekati dulje od 3 minute da nahranite i hidratizirate kožu nakon tuširanja. Nemojte se potpuno obrisati nakon tuširanja, ostavite koju kapljicu vode na sebi. Zatim na kožu nanesite dovoljne količine kreme ili ulja za hidrataciju kože, ali budite sigurni da proizvod koji upotrebljavate sadrži prirodna ulja. Bitno je da krema ili ulje koje nanesete na kožu "zarobi" vodu na koži nakon tuširanja i tako je hidratizira. Nemojte čekati da se koža posuši...

6. Bacanje novaca na "prirodne" proizvode

Mnogi proizvodi mogu imati znatno višu cijenu jer se deklariraju kao "prirodni". Ipak, mnogi nisu tako zdravi kako mislite. Provjerite sastav proizvoda. 

7. Perete kosu svaki dan

Stručnjaci se slažu da kosu ne treba prati prečesto, posebice ako je vaša kosa tanka i rijetka. Preporuka je kosu prati najviše dva, tri puta tjedno  jer će prečesto pranje kose isušiti vlasište.

>>  7 razloga zašto je zdravije da spavate goli

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

Avatar Zoran Prenc
Zoran Prenc
15:08 19.04.2015.

Netko od putnika u tramvaju danas je izgleda pročitao ovaj članak te se odlučio godinama ne tuširati

MM
Matan matan
14:07 19.04.2015.

Nikad vise savijeta i nikad manje zdravih ljudi.

SU
sumar
15:10 19.04.2015.

Tarzan nije koristio nikakve kreme niti šampone.