Smile Design

Ako se ne liječi, bulimija može izazvati trajne posljedice za zube

Foto: Thinkstock
Ako se ne liječi, bulimija može izazvati trajne posljedice za zube
27.03.2014.
u 17:55
Stomatolog ima ključnu ulogu u otkrivanju bulimije, ali u liječenju zuba i zubnog mesa
Pogledaj originalni članak

Može li bulimija utjecati na oralno zdravlje i kako?

(Zvonka, Zabok)

Ovaj poremećaj ne samo da ima utjecaj na pogoršanje općeg zdravstvenog stanja nego uzrokuje i znatna oštećenja zuba i zubnog mesa.

Želučana kiselina koja ulazi u usta dok povraćamo nagriza caklinu zuba, što olakšava nastanak karijesa. Kako je prepoznati? Osobe koje pate od bulimije trude se da ljudi iz njihove okoline ne primijete problem koji imaju.

Znaci koji upućuju na bulimiju su: često povraćanje, krvarenje i oštećenje zubnog mesa, oštećenja zuba, obojenja zuba, opterećenost tjelesnom težinom, neobičan način prehrane, skrivanje hrane, suviše česta upotreba otopine za ispiranje usta, česti bolovi u trbuhu, umor i vrtoglavice.

Stomatolog ima ključnu ulogu u otkrivanju bulimije, ali u liječenju zuba i zubnog mesa. Stomatolog konzervativno ili protetski zbrinjava zube, a zubno meso korigira. Važno je uključiti u terapiju i tretman fluoridima koji će remineralizirati zube i smanjiti njihovu osjetljivost. Ako se ne liječi, bulimija dovodi do stvaranja velikih oštećenja na zubima koja mogu dovesti i do gubitka zuba.

>>Postoji li neka određena dob kada bi moja curica trebala početi nositi aparatić za zube?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.