Već minimalna prisutnost glutena u hrani može naštetiti osobama koje boluju od celijakije, no oni su izloženi stalnom riziku nesvjesnog uzimanja za njih štetnih tvari.
– Teško nam je održavati zdravlje u Hrvatskoj jer nema podataka o prisustvu glutena u hrani, a nerijetko su na deklaracijama prehrambenih proizvoda i netočni podaci – upozorila je Ružica Lah iz Hrvatskog društva za celijakiju okupljene stručnjake na jučer završenom trodnevnom stručnom skupu “Zdravstvena ekologija u praksi”. Posebice je apelirala i na proizvođače hrane, naglasivši kako se u Italiji, Sloveniji i Španjolskoj o glutenu stalno misli i o njemu informira korisnike, dok je u Hrvatskoj situacija iznimno loša te je oboljelima ugroženo osnovno pravo na zdrav život. Inače, smjernice EU govore o glutenu kao jakom alergenu kojeg se mora spominjati u deklaraciji.
– Institucije nemaju podatke o broju oboljelih, rezultate laboratorijskih analiza ne dobijamo kako bismo mogli savjetovati oboljele, a puno je kojekakvih brošura o žitaricama bez glutena – nabraja R. Lah.
Trenutno jesmo u sivoj zoni, priznala je mr. sc. Lea Pollak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, no pravilnik o glutenskoj hrani trebao bi biti gotov još u ovom kvartalu. Dodala je da je kontaminacija glutenom uvijek moguća u prirodi zbog peludi koja leti. Mr. sc. Marijan Katalenić, voditelj odjela za zdravstvenu ispravnost hrane u HZJZ, složio se da na tržištu ima svakakvih brošura i reklama koje govore o zdravlju a suprotne su doktrini zdrave prehrane.
Organizam oboljelih od celijakije ne podnosi gluten, bjelančevine pšenice, raži, ječma, zobi i drugih žitarica nastalih njihovim križanjem. To je doživotna kronična bolest, a oboljeli koji nisu na striktnoj dijeti za posljedicu imaju mnoge bolesti. Zloćudne bolesti kod celijakije čak su 40 puta češće nego kod drugih osoba.
Alergen gluten morat će isticati na deklaraciji
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.