Godinama je aspirin slovio kao lijek za prevenciju srčanog udara, no u zadnje vrijeme sve je više upozorenja pacijentima da se suzdrže od toga da sami sebi prepisuju liječenje.
Posljednje u nizu upozorenja izdala je američka Agencija za lijekove i hranu (FDA) koja izričito savjetuje da se aspirin ne uzima kao prevencija za bolesti srca.
– Aspirin možete uzimati samo ako ste već pretrpjeli srčani udar. Kontinuirana uporaba aspirina ne preporučuje se osobama koje nisu dosad imale problema s kardiovaskularnim oboljenjima zato što ovaj lijek može prouzročiti krvarenja u želucu i u mozgu, stoji u priopćenju FDA, javljaju američki mediji.
Lijek se ne preporučuje čak ni onim osobama koje su u rizičnoj skupini da obole od srčanih oboljenja, ali nisu do sada osjetile nikakve simptome bolesti.
Ukratko, navodi FDA, rizici nadmašuju koristi, osim kod osoba koje su već pretrpjele srčani udar. Ovome je priopćenju prethodila zabrana FDA izdana prošli tjedan kompaniji Bayer AG koja je htjela aspirin deklarirati kao lijek za prevenciju srčanog udara i kod onih osoba koje nemaju tegoba sa srcem i krvnim žilama.
>>Evo koje simptome srčanog udara imaju žene, a koje muškarci
Ako je to rekla FDA, jedna od najvećih prevarantskih kriminalnih organizacija u svijetu, koju financira upravo farmaceutska industrija, onda je gotovo sigurno da Aspirin stvarno pomaže u prevenciji. Dakle, ako spadate u rizičnu skupinu ne uzimajte Aspirin nego čekajte da infarkt pa će vam FDA onda reći koje lijekove trebate...