Vrsna kuharica Jozefina Birindžić iz Slavonskog Broda s puno ljubavi čuva staru, krasopisom pisanu bilježnicu s receptima na njemačkom jeziku.
Poklon je to suprugove tete, čija baka ju je pisala krajem 19. stoljeća. Jozefinine čudesne torte, poput one s ribizom, učinile su nezaboravnim rođendane djece njezinih prijatelja. Upoznala ju je i cijela Hrvatska, kad ju je napravila u čast ulaska Hrvatske u EU. Sve je počelo 90-ih godina, dok je živjela u Njemačkoj.
– Prijateljice su stalno od mene tražile recepte za torte i druga jela koje sam im prevodila s njemačkog. Kultura kuhanja tada nije bila previše razvijena, pomislila sam kako bih svojom stranicom mogla pridonijeti njezinu oživljavanju. Mladi recepte ne traže u klasičnim kuharicama, već na internetu – govori Jozefina.
Udomaćeni recepti
Stara njemačka kuharica, na koju je ponosna, sadrži 429 recepata za najrazličitija slana i slatka jela – od juhi i variva preko ragua i mesnih specijaliteta do torti i kolača. Neki od recepata odavno su se udomaćili i u hrvatskoj, posebno slavonskoj kuhinji. Suprugova je baka po receptu iz kuharice za blagdane redovito pripremala jelo od divljači, umak à la wild, njoj među omiljenima, i usto knedle. I Jozefina često priprema ovaj specijalitet, svi koji su ga kušali kažu da je “za prste polizati”. Kod nas je prilično zastupljen i njemački stil u pripremanju slastica. Uglavnom je riječ o prhkim tijestima punjenim voćem.
– Riječ je zapravo o austrougarskoj kuhinji. Kod nas je ta kuhinja veoma popularna, a mnogi naši specijaliteti zapravo potječu iz tog podneblja – kaže.
Voli eksperimentirati
U Njemačkoj je Jozefina upoznala i neke nove namirnice i začine kojima je eksperimentirala i puno naučila. Svi koji su kušali njezina jela bili su oduševljeni, a kažu da bi joj u pečenju kolača mogli pozavidjeti i profesionalni slastičari. To je ono što je najviše motivira da ustraje u svom poslu. Već je održala nekoliko edukacijskih radionica za djecu, a uskoro planira i za odrasle.
– Ako želimo kuhati kvalitetna jela, najbolje je pratiti godišnja doba i pripremati ono što u tom trenutku dozrijeva u lokalnim vrtovima. No ne treba se bojati ni eksperimentiranja jelima i začinima dalekih krajeva – savjetuje Jozefina Birindžić.
Pozdrav Bakinoj kuharici iz 19 stoljeća od Bakine kuharice s početka 20 stoljeća.