Promo

Bezvremena ljepota Korčule i Pelješca

Foto: TZ Korčula
Korčula
Foto: TZO Orebić
Korčula
Foto: TZ Korčula
Korčula
Foto: TZ Korčula
Korčula
Foto: Juraj Kopač
pelješac
Foto: Sergio Gobbo
Korčula
Foto: Milan Babić
Korčula
Foto: Sergio Gobbo
Korčula
VL
Autor
PR Članak
25.11.2014.
u 07:45
Otok Korčula i poluotok Pelješac raj su za hedoniste koji žele uživati u vinima i školjkama, ali i uzbuđenjima jedrenja i surfanja te ljepoti povijesnih zidina
Pogledaj originalni članak

Otok Korčula prekrasan je otok kulture i duge povijesne tradici- je. Ime su otoku nadjenuli još stari Grci (Korkyra Melaina, što znači Crna šuma zbog osebujne vegetacije). Korčula je i jedan od najsunčanijih hrvatskih otoka, a u suncu i blagoj klimi, moru i lijepim plažama ondje se može uživati veći dio godine. Obala Korčule proteže se na 182 kilometra, a u 96 korčulanskih uvala kriju se prekrasne plaže koje samo čekaju da ih otkrijete.

U korčulanskom je akvatoriju čak 48 otočića koji će očarati ljubitelje prirodnih ljepota. Grad Korčula povijesno je i turističko središte otoka. Stari je grad okružen povijesnim zidinama, a raster ulica je u obliku riblje kosti. U gradu Korčuli svakako posjetite gotičku katedralu sv. Marka, gradsku vijećnicu i rodnu kuću svjetskog putnika i istraživača iz 13. st. Marka Pola. Korčula ima i dugu tradiciju viteških igara - slikovitu morešku vidjet ćete u gradu Korčuli, a u svakom mjestu pleše se ples s mačevima kumpanija. Otok Korčulu valja istraživati polako, a svako mjesto otkrit će vam neku posebnost. Tako je Blato najpoznatije po aleji lipa koja je duga jedan kilometar. Smokvica je smještena u sredini otoka te je dom pošipa, prvog zakonom zaštićenog hrvatskog bijelog vina. Vela Luka najpoznatija je po klapskoj pjesmi, izvrsnom ekstradjevičanskom maslinovu ulju i po ljekovitom blatu limanu. Lumbarda je slavna po autohtonoj vrsti loze grk, od koje se radi istoimeno bijelo vino. Mjesto se prostire uz samu obalu s puno uvalica, a u blizini je 20-ak otočića.

Stanovnici su poznati proizvođači vina, vrsni ribari i klesari kamena. Otok pruža i mnogo prilika za rekreaciju. Možete šetati šetnicama uz more, voziti bicikl po otočnim stazama, trčati ili unajmiti čamac i krenuti prema okolnim otočićima. Akvatorij oko Lumbarde pogodan je za jedrenje i surfanje. Možete se baviti i fitnesom, malim nogometom, rukometom i odbojkom na pijesku te učiti roniti u ronilačkom centru. Možete se uputiti i na planinarski izlet na obližnji poluotok Pelješac, na njegov vrh Sveti Ilija. Pelješac od Korčule dijeli tek kanal širok 1270 metara. I pelješki je poluotok poznat po vinima, a čuveno je vino dingač koje se dobiva od autohtone sorte plavac mali s lokaliteta Dingač, a poznat je i lokalitet Postup.

Najveći pelješki grad Ston nadaleko je poznat po zidinama dugim čak 5,5 kilometara. Posebna je atrakcija stonska solana, u kojoj se i danas sol proizvodi kao u davna vremena. Malostonski je zaljev, pak, poznat po uzgoju školjaka, a jedno je od rijetkih područja u kojemu je opstala europska kamenica. Najukusnije su stonske kamenice u ožujku, pa se tada održava i “festa od kamenica”. U Stonu se već pet godina održava i Kinookus, filmski festival koji spaja hranu i film. Po dugoj tradiciji pomoraca i brodovlasnika najpoznatiji je Orebić, dok su Perna, Kućište i Viganj omiljena odredišta surfera zbog povoljnih vjetrova.

Dani peljeških podruma
Dani otvorenih vrata peljeških podruma 5. i 6. prosinca privući će u Trpanj mnoge ljubitelje peljeških vina. Ta se tradicionalna manifestacija održava već devetu godinu zaredom. Tijekom vikenda bit će otvoren dvadesetak vinarija, koje će gostima ponuditi mogućnost da kušaju odlična pelješka vina i druge autohtone proizvode. Manifestaciju prati i zabavni program, pjesma i ples te natjecanje u spravljanju brodeta.

Pogledajte na vecernji.hr