pripremite već danas

6 savjeta kako ispeći puricu i izbjeći veće pogreške

Foto: Thinkstock
6 savjeta kako ispeći puricu i izbjeći veće pogreške
24.12.2014.
u 09:40
Francuzi peku gusku, Englezi vole puding, Talijanima je omiljen panetone, a tradicija božićnog stola u Hrvata je domaća purica s mlincima
Pogledaj originalni članak

Dok se danas, na Badnjak, budemo sladili bakalarom i ribom, većina će već razmišljati o gužvi koja će sutra početi u kuhinji obilnim božićnim doručkom.

Na stolu će se naći od svega pomalo, ovisno o budžetu. Bit će tu pršuta i kulena, domaćih kobasica, sira, kolača... A za to vrijeme domaćice će pripremati pečenku.

Božićni stol tradicionalno podrazumijeva izdašniji i obilniji ručak, koji čak i u recesijskim vremenima domaćini uspijevaju osigurati pa ne prolazi bez pečene purice. Dok će vegetarijanci pronaći zamjenska rješenja, purica će se pripremati na stotine načina. Jer svaka domaćica ipak ima svoje tajne kako pripremiti pečenku. Neke se tajne prenose s koljena na koljeno, a jedna od njih je da je ne treba dugo peći na nižim temperaturama kako se ne bi osušila s obzirom na to da je puretina vrlo nježno meso.

Masaža i noć u salamuri

Kako bi ostala sočna, puricu valja pripremiti za pečenje. Dan ranije uvaljajte je u otopinu soli ili jednostavno dobro istrljajte krupnom solju i maslacem te ostavite da prenoći. Ako ste ljubitelji intenzivnijih okusa, napravite mješavini od meda, timijana, soli i otopljenog maslaca. Ovakva će mješavina tijekom pečenja zadržati vlažnost mesa, a korica će biti rumena i hrskava.

U nekim obiteljima purica se puni, a nadjev ovisi o mašti domaćina. On može biti napravljen od iznutrica pomiješanih s kruhom, lukom i pancetom, ali i kestenima, porilukom i mrvicama. Nadjenite puricu netom prije pečenja, kada je već noć odležala namašćena i nasoljena. Ako pečete nadjevenu puricu, tada vrijedi savjet za duže pečenje na nižoj temperaturi jer će je sam nadjev vlažiti pa se neće presušiti. I kada vam pođe za rukom da puricu savršeno ispečete - ne zaboravite na prilog, ili, što je još bolje, više njih. Što je stol raznolikiji, to će gosti oko njega biti zadovoljniji.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Neka i pire bude svečan

Neizostavni mlinci dio su tradicije, baš kao i pire krumpir, koji možete učiniti zanimljivijim dodate li mu usitnjene pržene lješnjake, muškatni oraščić ili maslinovo ulje. Na isti način pripremite i pire od batata pa mu boju pojačajte s par komadića cikle te ga pospite sjeckanim vlascem. Ne zaboravite i kiseli kupus, koji možete oplemeniti slatkastim kombinacijama dodajući mu grožđice, marmeladu od luka, koju ćete poslužiti kao slatkasti kontrast, ili onu od paprika babura s čilijem.

Kombinacija je puno, a vremena uvijek premalo pa prije kuhanja napravite dobar plan ... U slast!

>>Kupujte na vrijeme, a ne u zadnji čas. Svoj bi Božić i prodavači!

>>Zaboravite na standardnu i ispecite ovu posve neobičnu baklavu!

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

IK
ikonoklast
14:13 24.12.2014.

ja imam guskicu koja je bolja plivačica i letačica i samim time nema masnoća što njezino meso čini najukusnijim i hrskavijim od sve peradi i skupljim jasno.

DU
Deleted user
13:58 24.12.2014.

Problem je s puricom i drugom peradi taj što za drugi dan u pravilu ne ostane bijelo meso za raskošni sendvič nego obično komadi poput onog što Zagorci zovu zes (trtica). Iako pravi sladokusci upravo u tom komadu upravo perverzno uživaju.

DH
dalibor.hren
18:50 24.12.2014.

Hoće li članovi društva za zaštitu životinja jesti batak ili bijelo meso, ili samo saft?