Jedino ako nikada niste ondje bili, "nasjest" ćete na priču o ravnoj Slavoniji, razmišljamo dok preko obronaka Papuka s požeške idemo prema Dilj gori ka brodskoj strani, do Brodskog Stupnika, općinskog središta petnaestak kilometara udaljenog od središta županije te oko 100 kilometara udaljenog od Osijeka i oko 170 od Zagreba. Iz ovih smjerova put do Brodskog Stupnika vodi autocestom, starom cestom, a moguće je doći i željeznicom i izići na jednoj od dvije postaje u mjestu. Opcija je čak i bicikl jer u brdima postoji staza s multifunkcionalnim odmorištem.
Stopa svetog Marina
– Ne, nije sve u Slavoniji ravno – sa smiješkom će Mateja Čorak, direktorica Turističke zajednice Meridiana Slavonica (južna Slavonija) koja uz općinu Brodski Stupnik obuhvaća i susjedne općine Nova Kapela i Oriovac. Na tom se području nalazi velik dio Jelas polja, na nacionalnoj razini zaštićenog krajobraza. Jelas polje je i dio europske ekološke mreže NATURA 2000 te jedno od najvrednijih ornitoloških područja u Hrvatskoj.
Mateja Čorak dočekala nas je u podnožju Stupničkih dvora, hotela s restoranom i vinarijom koji je i stup ovdašnjeg turizma i oko kojeg se turistička priča u općini počela i graditi kada je nekoć obitelj Zdjelarević na vinariji usred vinograda na obroncima Dilj gore podignula hotel. Stupnički dvori danas imaju novog vlasnika, također vinarsku obitelj Galić. Stupničko vinogorje i priča o ovdašnjem vinu (najzastupljenija je graševina) postali su zaštitni znak općine u čijem se grbu nalazi vinova loza. Kroz stupnička brda vodi vinska cesta na kojoj možete posjetiti lokalne vinarije, a u rujnu onamo možete doći u berbu grožđa koja je bila poticaj za jednu od manifestacija u općini. U ovom je vinorodnom kraju s nepreglednim vinogradima vinima posvećen i "Zalazak u vinogradu" čije će se četvrto izdanje s početkom u 16 sati održati 14. lipnja, na livadi između vinograda i hotela.
– Stupničko vinogorje iznimno je vrijedno za cijeli kraj, ne samo za razvitak hotela već i za druge vinare s ovog područja. Zato se organizira hedonistička manifestacija "Zalazak u vinogradima" na kojoj se predstavljaju lokalni vinari i održava edukativna radionica o lokalnim vinima "Vina Meridiane Slavonice – ponos našeg kraja". Sve je upotpunjeno glazbom, s naglaskom na jazzu – objašnjava Mateja.
Prije nego što dođete do Stupničkih dvora, proći ćete pokraj lijepo uređenog izletišta Anin gaj. Uvjerili smo se da ovamo nije uputno doći bez prethodne najave, čak ni na pet minuta šetnje. No umjesto da skrenete prema izletištu i hotelu, možete se zaputiti prema Lovčiću, eko-etno selu koje se, uz Krajačić i Stari Slatnik, nalazi u sastavu općine smještene između Save na jednoj i šumovite Dilj gore na drugoj strani. U Lovčiću je prije deset godina kod crkve iz 1167. postavljena stopa svetog Marina, čime je selo uvršteno u kulturni itinerar Vijeća Europe, kao jedna od više od 200 lokacija u Europi povezanih u rutu mjesta s crkvama, katedralama i kapelama posvećenima ovome svecu. Obilježavanje desete obljetnice održat će se u srpnju kod srednjovjekovne crkvice sv. Martina u Lovčiću.
Kad jaganjci zacvrče
Ovo pitoreskno selo mjesto je i održavanja popularnog festivala na temu janjetine koji nosi prigodan naziv "Kad jaganjci zacvrče", a iz Lovčića kreće i utrka Meridiana Slavonica Trail.
– Imamo biciklističku stazu Četiri kapelice koja prolazi kroz vinorodni kraj – kaže Mateja Čorak.
Ruta obuhvaća kapelice svetih Klare, Ane, Vinka i Nikole, vozi se po pitomim brežuljcima Dilj gore te okolnim slabo prometnim cestama. Na području Meridiane Slavonice osamdesetak je kilometara biciklističkih staza i cikloturizam jedan je od njihovih potencijala. No glavni se turistički adut, onaj od kojeg je ovdje sve i krenulo, nalazi na obroncima Dilj gore, u vinogradima.