mišja groznica

Budite oprezni i perite plodove koje ste ubrali u prirodi

Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
Budite oprezni i perite plodove koje ste ubrali u prirodi
14.07.2014.
u 08:02
Prijave liječnika o oboljelima stižu iz endemskih prirodnih žarišta – G. kotara, Plitvica, Sljemena, Slavonije
Pogledaj originalni članak

Zbog povećanog broja oboljelih od mišje groznice, hemoragijske vrućice s bubrežnim sindromom (HVSB), preporučuje se oprez, pogotovo onima koji dugo borave u prirodi.

– Svake godine ima oboljelih, a bolest se povremeno pojavljuje ciklički u epidemijama, tj. registrira se povećan broj oboljelih, kao što je bilo 1995., 2002. i 2012. I ove godine primili smo prijave o oboljelima iz poznatih endemskih prirodnih žarišta u Hrvatskoj – Gorskog kotara, Plitvica, okolice Zagreba, uključujući Sljeme, i iz nekih dijelova Slavonije, što zasad nije neuobičajeno u odnosu na prethodne epidemijske godine – ističe dr. med. Iva Pem Novosel, specijalistica epidemiologije iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Čovjek se može zaraziti pri neposrednom ili posrednom kontaktu s izlučevinama inficiranih glodavaca (mokraća, izmet, slina), posebice udišući prašinu ili aerosol koji sadrže uzročnike. Bolest se ne prenosi s čovjeka na čovjeka.

– Čovjek se može zaraziti i kada inficirana izlučevina glodavca dođe u kontakt s oštećenom kožom, sluznicom oka, nosa i usta. Zaraziti se može i u zatvorenim prostorima u kojima mogu boraviti glodavci i gdje može biti velika koncentracija virusa u prašini (podrumske prostorije, garaže, tavani, ostave) – upozorava doktorica Pem Novosel.

Iz HZJZ-a savjetuju preventivne mjere kako ne bi došlo do epidemije: prostore u kojima se boravi treba stalno čistiti, za smanjivanje populacije glodavaca treba koristiti klopke i otrov, sve rupe na kućama treba zatvoriti te odlagališta koja mogu poslužiti glodavcima za sklonište udaljiti najmanje 50 m od kuće.

Smeće treba držati u zatvorenim kontejnerima. Hranu i vodu za ljude i životinje treba držati zatvorenu. Pri čišćenju prostora za koje se sumnja da su u njima boravili glodavci potrebno je površine posuti dezinficijensima i očistiti vlažnom krpom bez podizanja prašine. Pri tome treba koristiti masku za nos i usta te rukavice. Travu ili grmlje koje je do 50 m od kuće treba redovito šišati i očistiti. Plodove ubrane u prirodi koji se jedu sirovi treba dobro oprati tekućom vodom.

>>U Gorskom kotaru u dva mjeseca 35 osoba oboljelo od mišje groznice

>>Ljeto je najopasnije doba za infekcije hranom, evo kako se zaštititi

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.