MIRIS BLAGDANA

Čudesna grančica: Evo zašto nikada ne biste smjeli odbiti poljubac ispod imele

Foto: Shutterstock
Čudesna grančica: Evo zašto nikada ne biste smjeli odbiti poljubac ispod imele
31.12.2024.
u 13:30
Imela u tradiciji zapadnih zemalja ima važno mjesto, što i ne čudi, s obzirom da joj se čudesna svojstva i simbolika pripisuju već tisućama godina
Pogledaj originalni članak

Ljubljenje ispod grančica imele poznata je blagdanska tradicija, posebice u zemljama engleskog govornog područja. Imela u tradiciji zapadnih zemalja ima važno mjesto, što i ne čudi, s obzirom da joj se čudesna svojstva i simbolika pripisuju već tisućama godina, piše History. Grci su je tako koristili kao lijek za sve tegobe, od menstrualnih grčeva do poremećaja slezene, dok je rimski prirodoslovac Plinije Stariji bilježio njezinu primjenu kao balzam protiv epilepsije, čireva i otrova.

Kad je pak riječ o romantičnim konotacijama imele, one najvjerojatnije potječu od keltskih druida iz 1. stoljeća naše ere. Budući da je imela mogla cvjetati čak i tijekom smrznute zime, druidi su je smatrali svetim simbolom vitalnosti i koristili je u liječenju ljudi i životinja, vjerujući i da može obnoviti plodnost.

Još jedno poznato poglavlje u zanimljivoj povijesti imele dolazi iz nordijske mitologije. Prema starim vjerovanjima, kada je prorečeno da će Baldur, sin boga Odina, umrijeti, njegova majka Frigg, božica ljubavi, tražila je od svih životinja i biljaka u prirodi zakletvu da ga neće povrijediti. No, Frigg je previdjela neupadljivu imelu, pa je spletkar Loki načinio strijelu od ove biljke i iskoristio je da ubije inače nepobjedivog Baldura.

Prema jednoj od verzija ovoga mita, bogovi su uspjeli oživjeti Baldura. Oduševljena, Frigg je tada proglasila imelu simbolom ljubavi i obećala poljubac svima koji prođu ispod nje.

Povezanost imele s plodnošću i vitalnošću nastavila se kroz srednji vijek, a do 18. stoljeća postala je sastavni dio božićnih i novogodišnjih proslava. Kako je imela od svetog bilja postala blagdanski ukras, ostaje tema rasprave, ali čini se da se tradicija ljubljenja prvo pojavila među slugama u Engleskoj, a potom proširila na srednju klasu.

Prema ranijim običajima, muškarci su smjeli ukrasti poljubac od bilo koje žene koja bi se našla pod imelom, a smatralo se kako odbijanje donosi lošu sreću. Još jedna tradicija nalagala je da se s imele ubere bobica za svaki poljubac, a ljubljenje je prestajalo kada bi sve bobice bile uklonjene.

GALERIJA Svaki horoskopski znak ima svoj sretan broj - otkrijte koji je vaš i kako vam može promijeniti život

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Pexels
Foto: Pexels
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Običaj ljubljenja ispod imele danas je raširen po čitavom svijetu, a najviše u Velikoj Britaniji, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Australiji i drugim zemljama engleskog govornog područja. Populariziran je i spominjanjem odnosno prikazivanjem u brojnim poznatim književnim djelima i filmskim hitovima. Tako se, primjerice, slavni Harry Potter, prvi put sa svojom simpatijom Cho poljubi u dvorcu Hogwartsu baš ispod imele, a ovaj običaj spominje i slavni književnik Charles Dickens u svom djelu 'Božićna priča'.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.