Ovisnost o kocki

Dijete ne smije izvući instant lutriju niti za vas uplatiti loto

Foto: Damir Špehar
Dijete ne smije izvući instant lutriju niti za vas uplatiti loto
18.03.2010.
u 08:03
S Novom godinom na snagu je stupio Zakon o igrama na sreću i nagradnim igrama koji brani sudjelovanje maloljetnicima. To znači da ne smijete poslati unuka da vam uplati loto listić, a za maloljetnike protuzakonit je i bingo.
Pogledaj originalni članak

Plativši nekoliko srećaka instant lutrije, majka se sa smješkom okrenula svojoj sedmogodišnjoj djevojčici: – Hajde, srećice, izaberi!  – ponudila je malenoj kutiju sa srećkama, a djevojčica je iz hrpe radosno izvukla jednu.

– Gospođo, budite ljubazni i pokušajte me shvatiti da sam ja u prekršaju ako dijete bira srećku. Zakon, naime, izričito zabranjuje uključivanje maloljetnika u bilo koju igru na sreću – ljubazno joj se obratila prodavačica za pultom prodavaonice Hrvatske lutrije.

– Bože dragi, pa ne kockamo! Ja plaćam, ja stružem, i želim da moje dijete odabere najobičniju srećku – uvrijeđeno je reagirala majka. Objašnjenja prodavačice prozvanu majku nisu smirila, a ljudi u redu iza nje uključili su se komentarima za i protiv. Uglavnom, ljutita majka iste je večeri uputila oštar mail Hrvatskoj lutriji i u njemu se požalila na to što joj se dogodilo. Lutrija se ispričala, ali činjenica je da je s Novom godinom na snagu stupio novi Zakon o igrama na sreću i nagradnim igrama koji brani sudjelovanje maloljetnicima. To znači da ne smijete poslati unuka da vam uplati loto listić, a za maloljetnike protuzakonit je i bingo. Neke novine  uskoro će se pojaviti i u casinima i automat klubovima nacionalne lutrijske kuće, jer Hrvatska se lutrija okreće odgovornom priređivanju igara na sreću, načelu Europske i Svjetske lutrijske organizacije, kojih je članica.

Strast za kockom može prijeći u ovisnost. Premda broj ovisnika o kocki nije toliko velik da bi šira javnost bila svjesna tog problema, njih je ipak između 0,5 i 1 posto populacije, a čak do 20 posto populacije ima manje ili više izražene probleme u odnosu na igre na sreću (problemski igrači). A ukoliko igre ponude neprimjereno, pripređivači igara na sreću snose dio krivice za povećanu pojavnost fenomena ovisnosti. Osoba koja kreće s kockanjem lako stekne iluziju da je sposobna razviti sistem za dobitnu kombinaciju i da različitim vještinama ili znanjem može anulirati faktor slučajnosti.

– To možemo izbjeći ako stalno upozoravamo da je igra na sreću zabava, da je novac koji se ulaže u igru cijena zabave i da ćete ga najvjerojatnije izgubiti. Dakle, da u igru ne ulažete novac koji čuvate za režije, za djecu, školu ili drugo jer igra nije rješenje za životne probleme – navodi Nora Cecić, voditeljica Službe za društeno odgovorno poslovanje u HL. Brošure s tim uputama od jeseni će se, postupno po regijama, pojavljivati u igračnicama HL. Pored toga, sadržavat će i informacije o stvarnim mogućnostima za dobitak u određenoj igri te testove samoprocjene o sklonosti kockarskoj ovisnosti, kao i uputu kome se mogu obratiti oni koji je u sebi prepoznaju. Unutar automat klubova djelatnici će taktično i diskretno osobu sa simptomima patološke obuzetosti igrom upoznati s mogućnostima pomoći. Oni koji spoznaju da se ne mogu suzdržati, mogu pribjeći samoisključenju, pa će im uz njihovu potpisanu suglasnost biti onemogućen ulazak u casina, a identificirat će ih se fotografijom i osobnim podacima.

– U takvoj izjavi stoji i da će, u slučaju da ipak uspije ući i pritom ostvari dobitak, on u cijelosti otići u humanitarne svrhe. Time se uklanja važan faktor privlačnosti – pojašnjava N. Cecić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.