COLOMBINA, sasvim mala i krhka, bila je prva maska koju je Loredana Musizza prije gotovo dvadeset godina izradila u Veneciji naučivši od vrsnog majstora tajnu izrade maski za kojima uzdiše čitav svijet. – Mala colombina, tek krinka, jedva je je prekrivala oči. Majstor mi je pustio na volju, a ja sam je presvukla u brokat, okitila je i udahnula joj baroknu dušu – kaže Loredana kojoj su maske obilježile životnu i ljubavnu priču.
– To je ženska krinka koja bi, da sam je napravila nekoliko stoljeća prije, sjajno pristajala kakvoj dami u krinolini – objašnjava Loredana koja je živeći u Veneciji do u detalje proučila tamošnju povijest, običaje, kulturu odijevanja, ali i gastronomiju. U njenu laboratoriju za izradu venecijanskih maski u mjestašcu Vabrigi nedaleko od Tara u Istri u kalupima nastaju savršene bijele krinke koje potom vještim rukama oslikavaju Loredana i njezinih pet zaposlenica.
– “Oživimo” otprilike desetak tisuća unikatnih maski na godinu. Iz Vabrige putuju u Veneciju, a svaka od njih ima certifikat da je pravi ručni rad.
Za izradu maske potrebno je vrijeme i strpljenje, mekani papir poznat kao “carta lana”, vazelin i smjesa nalik na ljepilo za tapete. Smjesa se ulijeva u gipsane kalupe premazane vazelinom kako se ne bi zalijepila. Vrlo pažljivo slažu se slojevi papira i premazuju smjesom, a nakon dugog sušenja nježno se vade. Tek tada kreće detaljna obrada, izrezuju se oči i do savršenstva bruse i poliraju rubovi kako bi bila ugodna za nošenje. Slijedi premazivanje temeljnim bojama pa tek onda umjetnički rad i crtanje. Ženske su maske sjajne i svjetlucave, s puno perja, jer one poput svraka vole sve što se sjaji, a muške umjerenije, u bojama starog zlata, a neke čak i ostaju posve bijele, tek zaštićene lakom. No i u izradi maski postoje moda i trendovi, ali oni su uvijek “podvučeni” povijesnim temama.
– Ostavljam prostora za “ultimo ritocco” – posljednji dodir i zaštitni znak butika koji će maske prodati: zlato, perje, šljokice... sve može, ali i kod maski postoji mjera – kaže Loredana.
Koliko znate o maskama?
Goldonijev teatar, Casanova i kuga kao nepresušna inspiracija majstorima krinki.
Muto je nijema maska koja prekriva cijelo lice, nosile su je dame pridržavajući je zubima pomoću velikog čepa. Nijemost ispod maske nadoknađivale su dubinom dekoltea.
Doktor kuga Maska velikog prepoznatljivog nosa bila je u praktičnom životu namijenjena liječnicima. U vrijeme kuge štitili su se od zaraze ispunjavajući “nos” krpama natopljenim u mirisna ulja
Gatto maska s karakterističnim šiljatim ušima, uskim očima i malim nosom. Mačke su u Veneciji tijekom Republike bile vrlo cijenjene i rijetke životinje koje su u gradu kanala imale svoju dužnost.
Bauta datira iz 16. stoljeća, a nosila su je gospoda iz venecijanske više klase. Lice su njom skrivali i odlazeći na kockanje, a bila je prvi Casanovin izbor. Nosi se uz šešir “tricorno” i dugi plašt.
Colombina zavodnica iz commedije dell’arte koju su zbog taštine maskirali kako bi prikrili njenu ljepotu. Najtraženija maska i cijenom najprihvatljivija. Nose je podjednako muškarci i žene.