“Mama, pa ti imaš fleku u kosi!”, upozorila me kći kada mi je slučajno rukom prošla kroz kosu. Nije to bio klasičan madež, samo fleka u vlasištvu, veličine otprilike 50 lipa, dakle, ništa pretjerano veliko. Ali, bio je to melanom! – kaže nam 55-godišnja Jasna Bokan, a sjećanje na tu 2001. kada se prvi put suočila s dijagnozom zloćudne bolesti, i danas pobuđuje nelagodu i uznemirenost...
Opasna svijetla put
– Bio je to za mene strašan šok. I strah! Od operacije koja je obavljena u KB Dubrava oporavila sam se brzo, ali sam šest mjeseci lijegala i budila se s mišlju na melanom. Često sam se pitala – zašto ja? Pa, nikada se nisam pretjerano izlagala suncu, nikada se nisam kvarcala, u obitelji nije bilo oboljenja... “Samo” imam svijetle oči i put, pa spadam u rizičnu skupinu. Možda je stres bio okidač, ne znam. No na koži imam puno madeža i u ovih 15 godina dosta ih je skinuto. Na sreću, svi su bili u redu – govori J. Bokan koja je svoje iskustvo odlučila podijeliti s javnošću kako bi upozorila koliko je važno kontrolirati kožu. Jer, prije pet godina ponovno šok!
– Prof. Mirna Šitum u Referentnom centru za melanom u KB Sestara milosrdnica kod koje sam se nakon prve operacije redovito kontrolirala otkrila je recidiv u ožiljku. Na sreću, sve je bilo na vrijeme, a da nisam dolazila na kontrole, tko zna što bi danas bilo. Vjerujem da je teška priča iza mene – kaže naša sugovornica koja je zbog bolesti svoj život uvelike promijenila. Sunčeve zrake potpuno izbjegava, ljeti se podrazumijevaju šešir i dugi rukavi. Ide na more, ali na plaži je do 10 sati i to namazana kremom s faktorom 50.
– Jako se čuvam. Čovjek se jednostavno mora prilagoditi situaciji. Bilo je teško, ali idem dalje – kaže Jasna te ističe kako je doista i nevjerojatno i neshvatljivo da neki roditelji djecu ostavljaju na suncu u podne.
– Znam da mladi ne vole slušati priče o melanomu i nisam stručnjak, ali imam, na žalost, osobno iskustvo i mislim da nikada dovoljno priče o opasnostima i rizicima. Jer, melanom je jako, jako opasan.
Kontrolirati, kontrolirati i kontrolirati madeže – poruka je i Gorana Zlendića, 58-godišnjeg Splićanina koji je melanom u Vinogradskoj u Zagrebu operirao prije desetak mjeseci.
– Na lijevoj nadlaktici imao sam madež, koji se ni oblikom ni bojom nije razlikovao od ostalih koje imam po tijelu. Taj sićušan, sasvim običan madež ničim nije odavao neko zlo. Osjećao sam samo svrbež. No, stjecajem okolnosti na jednom tečaju za vodiče u planini bila je sa mnom i liječnica. Uočila je da me madež povremeno svrbi i natjerala me da ga skinem. To sam i učinio, ali bilo je dvojbi je li ili nije riječ o melanomu pa je moj uzorak bio i na analizi u Austriji. Nakon mjesec i pol dobio sam konačnu dijagnozu i poziv da moram požuriti u bolnicu. Operiran sam u Zagrebu i, na sreću, melanom se nije proširio – podijelio je s nama svoju priču G. Zlendić. Izuzetno je svijetle puti, kose i očiju, ali, kaže:
– Pa Dalmatinac sam, normalno je da sam bio puno na suncu i kao dijete i kasnije – ističe Goran.
Kasno se otkrije
– Izloženost ultraljubičastim zrakama glavni je rizični čimbenik u razvoju melanoma. Osobit rizik imaju osobe koje su u djetinjstvu imale opekline od sunca te one koje intenzivno borave na suncu. Također, ne preporučujem ni solarij. Koža ima neizbrisivo pamćenje UV zračenja i tijekom godine nagomilana oštećenja stanica kože ne mogu se popraviti. Posebno zabrinjava što se melanom uglavnom otkrije u uznapredovaloj fazi – istaknula je prof. Šitum pozivajući ljude da obave kontrole barem uoči Europskog dana borbe protiv melanoma 23. travnja
D vitamin stvaramo u tijelu isključivo od sunčevih zraka (UVB). U prehrani ga ne možemo nadoknaditi (osim sa suplementacijom, a tu nas isto stručnjaci prevare jer je trenutni RDA 400 i.u., a odrasloj osobi treba minimalno oko 4000 i.j., dnevno, dakle 10 puta više). Svi smo kronično deficijentni na D vitamin, od studenog do veljače i uz maksimalno izlaganje suncu ne možemo da stvoriti u tijelu. Ako se 100% krijemo od sunca, deficijentni smo cijele godine. Ako se oprezno sunčamo imamo D vitamina još kojih mjesec dana nakon toga. A s čime je koreliran manjak D vitamina? S padom imuniteta (zimske gripe), karcinomima raznim (rak debelog crijeva, dojke, melanom!). Tako da recidiv kod gospođe ne čudi. Sunčanje je zdravo, ako pri tome ne izgorimo. Kreme za \"zaštitu od sunca\" su većinom s barem jednim štetnim sastojkom, penetriraju u kožu i dalje u tijelo, truju nas, i još nam uskrate D vitamin koji bi nas od takvih napada na organizam štitio. Ako netko misli drugačije neka se javi, sve ovo su činjenice koje mogu potkrijepiti referencama. Gospođi bih preporučio 4000-10000ij vitamina D dnevno, pa da si nakon mjesec dana napravi 25(OH)D test na rebru da vidi gdje je (neka odmah krene uzimati vitamin i zatraži uputnicu, jer taman će za mjesec dana doći na red). Ako se ne usudi krenuti na ovu terapiju \"na slijepo\", neka si prvo napravi 25(OH)D test na vitamin D. Ako je istina da se ovako kloni sunca, kladim se u 300 EUR da će imati bitno ispod 75 nmol/l (to je nekakav minimum koji zastupa labos na Rebru, iako smatram prenisko postavljen).