Pazite što kupujete!

Evo kako nas varaju u trgovinama: U parmezan ide piljevina, u med sirupi…

Foto: Goran Kovacic/pixsell
Evo kako nas varaju u trgovinama: U parmezan ide piljevina, u med sirupi…
20.09.2021.
u 12:18
Katkada treba izdvojiti malo više novca ako želite kvalitetne i prave namirnice
Pogledaj originalni članak

Sigurno ste se, barem jednom, odlučili za kupnju namirnice čija je cijena niža od drugih na polici, a onda ste se razočarali nakon prvog zalogaja jer ste shvatili da kvaliteta i nije neka. Stručnjaci kažu da treba paziti što kupujemo jer globalna prehrambena industrija redovito izdaje lažne proizvode, a godišnje iz istog razloga gubi od 10 do 15 milijardi dolara.

Kako piše Chatelaine, med je jedna od namirnica kod čije se proizvodnje najviše laže. Treba uložiti dosta novca u izradu, pa ga mnogi proizvođači miješaju s jeftinim kukuruznim sirupom. U pitanju je i prevara koja može biti opasna za ljudsko zdravlje jer osobe koje moraju paziti na razinu šećera u krvi nikako ne bi smjele koristiti kukuruzni sirup i slične zaslađivače. Najjednostavniji način koji će osigurati da imate kvalitetan pravi med jest taj da ga kupite u lokalnom OPG-u.

Hrvati o ljetovanju na našoj obali: "Mislim, iskreno, da su cijene malo prevelike za naš budžet."

Još jedna stvar oko koje mnogi varaju jest maslinovo ulje. Često na deklaraciji piše da je proizvedeno u Italiji, ali zapravo se ondje samo punilo u boce, a stiglo je iz nepoznatih krajeva i razrijeđeno je jeftinijim uljima. Kod ovog proizvoda uvijek treba gledati cijenu – ona niska je sumnjiva jer kvalitetno i pravo ekstradjevičansko maslinovo ulje košta.

Podatak koji najviše šokira otkriven je još 2016. godine. Jedna tvrtka je, naime, varala kod proizvodnje parmezana pa su tako pakiranja punili s malo sira i puno – piljevine. Kako kupiti pravi? Sir koji nastaje u talijanskoj regiji Emilia Romagna jedini se smije zvati parmezanom. Iako slične sireve proizvode i drugi proizvođači, moraju imati drukčiji naziv.

Od sredine tjedna stabilnije vrijeme u metropoli: Za vikend će temperature porasti za 10 °C

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Kišno jutro u Zagrebu
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Snalaženje na kiši: Jedan kišobran i dva bicikla
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Promjena vremena s kišom stigla je u Zagreb

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 45

BR
BrigitaM
12:36 20.09.2021.

Dajte već jednom počnite pisati o kojim se proizvodima i kojim proizvođačima radi. Ovako je sve na razini trača. Ako svi trebamo med (i ostale proizvode) kupovati kod pouzdanog proizvođača, onda treba sve takve prozvode povući iz trgovina. Pod hitno.

KO
komentant
13:13 20.09.2021.

A koji je onda posao naših raznih inspekcija, carinske službe, labaratorija i ostalih mjerodavnih službi. sramotno je da u našoj državi nitko ne radi svoj posao. Jednom sam bio prisutan u Trogirskom akvatoriju kad je pred jednom uljarom usezoni berbe maslina istovareno šleper biljnog ulja.dvadeset tona,. Šta mislite čemu je služilo.......

DU
Deleted user
13:29 20.09.2021.

Citiram: "Ponekad treba izdvojiti malo više novaca ako želite kvalitetne i prave namirnice..." Znači, uz sve stručnjake, službe, nadzore i inspekcije, sva odgovornost se svaljuje na kupca. Kazne izgleda nisu poznat pojam niti su namijenjene onima koji lažu i varaju. No, krasno. Zar neki dan nije nađeno staklo u skuši koja je i inače skuplja, u Rio Mare tunjevini komadići metala, u sladoledima Milka je bilo nešto, dječjim kašicama itd.? Da ne govorim bio proizvode, a u njima pesticidi, kako je to moguće? Čak su u Njemačkoj našli nešto štetno u nekom suplementu hrvatske proizvodnje. Pratim stranicu Halo, inspektore na FB pa ne pišem laži nego ono što sam pročitala. Šta je onda zapravo izraz državno uređenje? Iskreno, ne znam više niti ono što sam znala.