Koliko ste puta u djetinjstvu čuli da ne smijete progutati žvakaću gumu i da će ona, ako se to i dogodi, ostati u vašem želucu sedam godina.
Ipak, daleko je to od istine. Neki sastojci žvakaće gume, poput šećera, će se probaviti, a samu gumu naš će probavni trakt izbaciti poput sjemenki ili kore voća, tvrdi Gerry Mullin iz bolnice Johns Hopkins.
Još jedan od mitova koji se često vežu uz progutanu žvakaću je i onaj da će se guma zalijepiti za stijenke crijeva. Ni to nije točno, navodi Mullin.
Bit će potrebno više vremena da spomenuta "zabava za zube" prođe kroz probavni sustav, ali na kraju će je tijelo izbaciti.
– Nikada nisam vidjela slučaj da se žvakaća guma nekome zalijepila za grlo ili slično – tvrdi gastroenterologinja Nancy McGreal.
Kada može nastati problem?
Ako progutate žvakaću gumu, a imate Chronovu bolest, tada možete imati neke komplikacije, tvrde liječnici. Riječ je o tome da ako bolujete od Chronove bolesti ili divertikulitisa, stanja koja uzrokuju sužavanje u crijevima, neprobavljivi materijali mogu predstavljati potencijalnu opasnost jer prolaze kroz uski prostor. U rijetkim slučajevima, guma može začepiti crijeva, što može dovesti do grčeva, konstipacije i drugih neželjenih situacija.
Žvakanje može biti korisno za naše zdravlje, tvrdi Mullin, jer se pri tome aktiviraju žlijezde slinovnice što može neutralizirati kiselinu nastalu u usnoj šupljini i ublažiti žgaravicu te potaknuti probavu, napominje Mullin. Istraživanje provedeno 1998. godine pokazalo je da žvakanje povoljno djeluje na koncentraciju i za samo 10 minuta žvakanja na dan može ukloniti oko 100 milijuna bakterija iz usta, samo birajte žvakaće gume bez šećera.
ih, kol'ko sam ih ja progutao kaCam bijo mali...