Jednostavno ga obožavate? Zapečenog, s kiselom repom, s kiselim kupusom, na salatu, s mljevenim mesom i čilijem...Kombinacije jela s grahom zaista su brojne, ali neki će ovu namirnicu izbjegavati zbog jedne stvari – vjetrova!
Grah je odličan izvor bjelančevina, vitamina B, folne kiseline i vlakana, magnezija, željeza.
Ipak, neki će se susprezati od prečeste pripreme ovog jela zbog stvaranja nadutosti i stvaranja vjetrova u tijelu, no postoji način kako ih možete smanjiti.
Ako ste se čudili zašto su vaše majke ili bake ostavljale grah u vodi preko noći, znajte da postoji itekako dobar razlog za to. Nadutost je posljedica nemogućnosti organizma da probavi složene kemijske spojeve koje zovemo neprobavljivi šećeri odnosno oligosaharidi.
Procesom namakanja graha dolazi do rastvaranja tih spojeva u vodi, pa kada se voda od namakanja baci te krene kuhati grah, udio oligosaharida je bitno manji, a samim time i intenzitet nadutosti.
Kako bi smanjili nadutost i stvaranje vjetrova u tijelu nakon konzumacije, za vrijeme kuhanja graha u vodu dodajte i lovorov list, kim, mažuran, timijan, đumbir i sodu bikarbonu.
Pogledajte i video Savjeti za jednostavnije čišćenje
Hvala večernjem na nevjerojatnom saznanju. S druge strane, bez obzira što moja žena grah namače od prethodne večeri, zatim stavlja lovor itd, na zadovoljstvo 'jačeg' dijela obitelji još uvijek ostane 'malo vitra' da se znade 'šta se danas jelo'.