Tko se nije neko vrijeme motao jugom Istre, tu između Banjola, Medulina i Premanture, mogao bi ostati ugodno iznenađen onime što su napravili u gustoj borovoj šumi u Pomeru. Od mjesta koje je bilo poznato po vremešnom kampu s dvije zvjezdice, danas blista luksuzni glamurozni kamp za glamping koji na sva usta ovih dana hvale i u The Timesu. To je smjer u kojem domaći turizam i treba ići, mjesta koja oduzimaju dah. Iz glamping kampa Arena One 99 malotko želi uopće izaći...
Nećemo kući, ostat ćemo tu
– Talijani koji su nam do neki dan bili gosti, priznali su kada su odlazili da im je teško ići kući. Da neće doma! Svi hvale iskustvo u glamping kampu, da im je ljetovanje bilo nezaboravno, nešto što još nikad nisu probali, da su se u smještaju koji nema zidova osjećali slobodno. kao nigdje drugdje u kakvom apartmanu. Da je ljepše nego u hotelu, da ih ovdje ptice ujutro bude – priča Vanja Valić direktorica glamping kampa Arena Hospitality grupe vozeći električnim automobilom po blistavom kampu u kojem u predsjedničkom glamping šatoru za noć cijena i – 2000 eura. Ne bi se ni Muammar al-Gaddafi, koji je cijeli život proveo u šatoru, ovdje ništa žalio. Dapače.
Naš ponajveći glamping kamp u Pomeru uvrstili su engleski kolege među 25 najljepših u Europi, među četiri u našoj zemlji, uz one kraj Stockholma, na otocima u Finskoj, Kataloniji, Portugalu.... U klimatiziranom šatoru se spava u – bračnom krevetu, gosti imaju kuhinju, svoju kupaonicu, televizor, kozmetiku, hladnjak sa zamrzivačem, a neki i jacuzzi. Klinci luduju od sreće, i za stare i za mlade mjesto je to snova. Možda bi tek klasični kampisti odmahnuli rukom i rekli:
– Nama je to preluksuzno!
Tu gužve nema, nema ni buke, voze se gosti u električnim automobilima, a toliko je čisto da dolaze čak i – sove.
– Imamo obitelj od desetak sova koje se vraćaju svake zime u naš kamp. Poznato je da one neće na mjesta koja su zagađena, samo u prirodu.
I kad vidite fotografije iz kampa koji ima 199 šatora, izgleda idilično.
– Imao i wellness na otvorenom, što ima rijetko tko. Na otvorenom su i masaže, saune, jacuzziji, a prostor je mediteranski vrt pun mirte, kadulje, lavande, majčice dušice, lovora...
I domaći iz Pomera kamp ističu kao najveći adut mjesta, no šteta je što su tolike cijene da si rijetko tko od domaćih gostiju s prosječnom plaćom može priuštiti ljetovanje ovdje... Iznosi za noć u šatoru su u stotinama eura.
Domaći Danilo Periša (73) vlasnik je restorana Šćuza. Odrastao u Pomeru, gradio je i stari most kojim se prelazi do Premanture.
– Most je atrakcija Pomera, oduvijek je ovdje, možda i 200 godina, ali da ga nismo obnovili, ne bi ga više mogli spasiti. Znam da je dug 298 metara, jer sam ga osobno s dečkima iz mjesta betonirao – govori Periša.
Treba ponijeti i kantu Jupola
U ovom kraju kuću ima i Stjepan Hauser, na spomenutom mostu je i snimao spot, dolazila je i Jelena Rozga...
– Blato je godinama ovdje privlačilo turiste, ljekovito blato. Znali su u kantama od Jupola, onima od 20 litara, nositi u prtljažnicima ljekovito blato iz Pomera, vele da je mnogima pomoglo – pričaju domaći.
Imaju i ACI marinu i taj sjajan kamp. Grade se Plodine, otvorit će se za koji dan.
Sjete se i susjeda Ivice Karasija, koji je bio svojedobno rekorder na 800 metara.
– Uvijek smo bili izdržljivi i žilavi! Radili smo. Trudili se, a to se valjda kod nas u mjestu i vidi... Mi radimo, neka se za naš Pomer čuje.
Kada gost ima novaca ni šator mu nije skup.A i Indijanci se nisu dugo dali iz šatora.Danas žive u kamp prikolicama.