Donedavno se u nas o graševini govorilo najčešće kao o vinu za gemište, no zahvaljujući edukacijama i naporima proizvođača, ovo Hrvatima omiljeno vino konačno je dobilo status koji zaslužuje, u društvu biranih namirnica koje su fešta za nepce. Upravo u ovom blagdanskom vremenu, kada se fino jede i pije više nego tijekom drugih mjeseci, idealno je spariti graševinu s finim jelima.
– Graševina je tiha i prilagodljiva sorta koja se zbog svojih mnogostranih svojstava lako može uskladiti s okusima i mirisima brojnih jela. Za graševinu kažemo da je lijena sorta i otvara se postupno i polako. Nije poput nekih aromatičnih sorti koje već u prvim sekundama daju svu raskoš svojih okusa. Kod graševine to ide polako, a upravo to je i smisao cijelog slow fooda – da uživamo polako u hrani, a ne da cijeli užitak iskusimo već u dvije – tri sekunde – objašnjava nam sommelier iz Kutjeva Dragan Humski.
Kutjevačka graševina, berba iz 2015. te Graševina de Gotho i Turković iz iste godine savršeno će se uklopiti u svaki blagdanski i otmjeniji meni. Možete ih se kombinirati s ploškicama pačjeg filea s medom od vrijeska, uklopit će se i uz meni na kojem je, recimo, rižoto od brancina s pjenicom od jabuka ili pak mlada janjetina s ražnja sa zlatnim polama krumpira i zapečenim povrćem.
Na blagdanskom stolu savršeno će funkcionirati i s pečenom teletinom s umakom od vrganja, s trgancima pačjeg vrata i batka na pireu od karamelizirane kruške ili pak s fileom grdobine.
Zbog svoje blage dimne note Graševina de Gotho bit će odličan partner pečenoj hobotnici, smuđu s pečenom paprikom, ali će se sljubiti i s ribom, teletinom ili janjetinom.
Klasična vrhunska Graševina Kutjevo i Graševina Turković imaju zrele voćne i citrusne note i dobro se uklapaju uz meni na kojem se služi i meso i riba, pogotovo ako im je prilog povrće. Ako graševinu servirate uz bilo koje jelo – nećete pogriješiti.
Graševina razvija mnogostrana svojstva i prilagođava se mnogim jelima, od onih s plodovima mora ili sa svježim sirom pa sve do jela u kojima su glavni sastojci puževi ili žablji krakovi.
Pačja prsa u umaku od suhih šljiva i kestena – idealno uz Pinot crni
Sastojci:
- pačja prsa, 4 kom (oko 800 g)
- kesten, 100 g pečenog i očišćenog
- suhe šljive, 100 g iskoštene
- bijelo vino, 150 ml
- pekmez od šljiva, 80 g
- maslac, 10 g
- ulje, sol i papar
Upute za pripremu:
- Kožu pačjih prsa oštrim nožem nekoliko puta zarežite te ih začinite solju i paprom.
- U tavi ugrijte 2-3 žlice ulja i stavite peći pačja prsa prvo kožom prema dolje.
- Nakon 5-6 minuta, pačja prsa okrenite na drugu stranu i pecite na laganoj vatri kako bi meso iznutra zadržalo ružičastu boju.
- Nakon još 8-10 minuta (ovisno o debljini prsa) izvadite ih iz tave i dobro umotajte u aluminijsku foliju kako bi zadržala toplinu i sočnost.
- Na masnoću od pečenja dodajte iskoštene suhe šljive, pečene očišćene kestene, ulijte vino, začinite solju i paprom te kuhačom nježno ostružite dno tave kako bi oslobodili karamelizirani sloj od pečenja.
- Kada umak zavri, ostavite da se kuha na laganoj vatri i vrije 2-3 minute, odnosno, dok se ne reducira na pola.
- Zatim u umak dodajte pekmez od šljiva i umiješajte maslac.
- Kada dobijete lijepi sjajni umak, ugasite vatru. Pačja prsa iz aluminijske folije izvadite na dasku, narežite na kriške debljine 5-7 mm, u nizu složite na tanjure te prelijte pripremljenim umakom i poslužite.
ODRESCI OD LOSOSA S POVRĆEM „U ŠKARTOCU“ – idealno sljubiti s Graševinom de Gotho
Sastojci (za 3 osobe)
- odrezak od lososa, 450 g
- krumpir, 3 manja
- mrkva, 3 srednje
- bob, 200 g
- masline crne, 12 komada
- maslinovo ulje, 1 žlica
- sezam, 10 g
- ružmarin
- timijan
- papar
Priprema:
Krumpir i mrkvu narezati na veće komade. Povrće skuhati napola. Izrezati veći komad papira za pečenje i na njega staviti odreske lososa i oko njih rasporediti povrće, zaliti sve s 2 žlice tekućine u kojoj se kuhalo povrće, 1 žlicom maslinova ulja i posuti začinima i sezamom. Papir preklopite kao bi se sve peklo u vlastitom soku. Peći na 190 stupnjeva oko 15 min.
Palačinke u vinskom šatou – sljubljuju se idealno s Graševinom Turković i s graševinom Ledeno vino
Punjenje za palačinke:
Sastojci:
- mljeveni orasi
- vrhnje za kuhanje
- šećer
- grožđice
- rum
Priprema:
U posudi izmiješati mljevene orahe, vrhnje za kuhanje, šećer i malo grožđica prethodno natopljenih u rumu te sve zajedno uz miješanje zagrijati dok ne ispari alkohol i postigne se smjesa primjerene gustoće.
Priprema preljeva od vinskog šatoa:
Sastojci:
- voda
- 2 žumanjka
- 3 žlice šećera u prahu
- 1 dl bijelog vina
U posudu pristaviti vodu da zakuha. U drugoj posudi ovalna dna, pogodnoj da prekrije cijelu posudu s vodom i svojim dnom uroni u unutrašnjost (ali ne tako da dotiče vodu koja kuha), pjenjačom razmutiti dva žumanjka i tri velike žlice šećera u prahu.
Posudu s tom mješavinom staviti na posudu, stišati plamen, doliti nešto manje od 1 dl bijelog vina i tući pjenjačom dok se ne postigne čvrsta i glatka smjesa. Bitno je da se sve odvija nad parom kako se jaja na dnu posude ne bi zgrušala.
Do pravih omjera vina i šećera najbolje je doći vlastitim iskustvom. Krema ne smije biti previše slatka, ali ne i previše kisela, a to ovisi upravo o vrsti vina i količini šećera. Dobra graševina sigurno je pouzdan izbor. Kada je sve gotovo, pečene palačinke puniti gore opisanom smjesom, složiti u lijepe trokute, preliti ih vinskim šatoom, posuti sve mljevenim orasima i poslužiti uz čašu graševine. U slast!