Treba imat’ mjeru. Kad se mjera izgubi, gotovo je – u hladu platane pokraj koje se u more ulijeva potok, govori nam stanovnica Mlina, ljupkog sela u Župskom zaljevu u kojem je danas osnovna grana turizam, a nekoć je bilo mlinarenje pa su tu pristajali i brodovi iz Ukrajine, puni žita.
Da se ne dogodi Crna Gora
Nakon što je protekle dvije godine turizam u Župi dubrovačkoj – gdje je bila granica Dubrovačke Republike i Osmanskog Carstva – zbog korone bio podbacio pa su se domaći imali vremena tijekom ljeta kupati, ove se godine sve pomalo vraćalo na staro, no cijene smještaja jednostavno lete u nebo. Hotelska kuća ima robota koji na temelju potražnje formira cijene ponude i ove se sezone dogodilo da je u jednom trenutku hotelski apartman bio gotovo tisuću eura, dok je soba bila skuplja od četiri stotine eura, odnosno noćenje je stajalo tri puta više nego lani. No s obzirom na to da sve ima svoga kupca, i po ovim je novim cijenama smještaj u Mlinima – planuo. Neki mještani kažu da je to preskupo, strahujući od onoga što se ove godine dogodilo Crnoj Gori, gdje je sezona propala jer su goste odbili pohlepa i turizam bez jasne strategije. Drugi cijene opravdavaju blizinom Dubrovnika, od kojeg su ipak jeftiniji (na primjer, najam ležaljke je 40, a suncobrana 30 kuna), ali i činjenicom da ovamo dolaze platežno jači gosti, a s obzirom na to da je cijela Župa dubrovačka aviodestinacija, ponajviše je Engleza, koje slijede Skandinavci.
Za domaće su Mlini i predaleki i preskupi, iako se i njih nađe, ali u malom broju. No, oni koji dođu u Mline, bez obzira na to odakle su, jednostavno se oduševe svime što vide. U selu je puno zelenila, iako pretrpane, ovdašnje šljunčane plaže lijepe su i uređene, ima dosta prirodnog hlada. Događanja u Mlinima također ima, u kafiću Gusar tijekom ljeta živa je svirka, sutra će na terasi uz more pjevati Zdenka Kovačiček. Ulaz je slobodan. Iz gastronomske ponude izdvojit ćemo Lanternu – konobu obitelji Masar koja je prije nekoliko godina bila pobjednikom među jadranskim restoranima u našoj patroli. Dubrovnik je desetak kilometara udaljen od Mlina, do njega možete doći gradskim autobusom, a jedna je od opcija i taxi boat i ta vožnja morskim putem stoji 100 kuna. Na mulu u lučici te na šetnici kod parka Striježice prodaju se karte za tu, a i za vožnje do Elafita, Cavtata, Lokruma... Za ovaj potonji najmanje je interesa jer se na taj otok u dubrovačkom akvatoriju ulaz naplaćuje 200 kuna. Putnici taksi-čamcem isključivo su stranci sa zapada, govori nam prodavač.
– Sveta mati Engleska. Ništa bez njih – kaže, dodavši kako su oni ponajbolji potrošači i u restoranima i u kafićima, u koje će zaći i turisti s područja bivše Jugoslavije i potrošiti barem za piće, za razliku od Čeha i Poljaka.
Mlini imaju i bogatu povijest pa je takva i ostavština. Postoji i legenda o svetom Hilaronu koja kaže da je on upravo na plaži u Mlinima ubio zmaja... No najbolje ćete povijest mjesta upoznati u edukativnoj šetnji s Vedranom Mezeiom, autorom knjige “Treći ključ”, mještaninom kojeg ćete uvečer imati priliku vidjeti kako svira na nekoj od terasa. Šetnje koje on organizira potpuno su besplatne, tura je vođena na engleskom jeziku i počinje svake subote u kolovozu, a okupljanje je u 10 sati ispred hotela Astarea. Tijekom ture u hodu predstavlja svoju knjigu, odnosno turisti imaju priliku vidjeti autentične lokacije i čuti sve o događajima i osobama koji se uz pojedina mjesta vežu. Jedna je od priča i ona o danas zapuštenom ljetnikovcu Bettera, za kojeg se izgleda država i lokalna vlast ne mogu dogovoriti čiji je, a s obzirom na to da je upisan u registar kulturnih dobara, nitko se i ne žuri obnoviti ga po zahtjevnim i skupim pravilima struke.
Ukleta kuća
U taj je ljetnikovac svome ujaku kao dječarac dolazio znanstvenik i filozof Ruđer Bošković. Nije dokazano, ali ni osporeno da je dvadesetak godina poslije upravo u tom ljetnikovcu napisao svoju “Disertaciju o morskim plimama”. Ljetnikovac je svrstavan i na popis ukletih kuća u Hrvatskoj, i to zbog žene koja se ondje ubila, a čiji se duh navodno pojavljuje u zapuštenom ljetnikovcu uz more.