Jeste li znali?

Hrana koju nikako ne biste trebali prati prije kuhanja

Foto: Thinkstock
Pranje mesa
Foto: Thinkstock
kuhanje jaja
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
tjestenina (1)
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Foto: Sanjin Strukic/Pixsell
jabuke
Foto: Davor Puklavec/pixsell
Foto: 'Branimir Bradaric/Vecernji list'
'SLAVONIJA 31.07.2009. VUKOVAR - na sve nacine uzgajivaci pokusavaju spasiti urod lubenica Branimir Bradaric/vecernji list'
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Sušeno voće
20.02.2018.
u 14:09
Pogledaj originalni članak

Iako se čini logičnim da bi svaku namirnicu prije kuhanja trebalo oprati, kod nekih ta praksa čini više štete nego koristi. Pranje neke hrane može dovesti do širenja bakterija i ostalih negativnih posljedica. 

Evo koju hranu nikako ne biste trebali prati prije kuhanja: 

1. JAJA - Na njih se u industrijskoj proizvodnji stavlja posebna tvar kako bi ih se zaštitilo od zaraze  bakterijom. Voda uništava ovu zaštitu. 

2. PILETINA - Mnogi misle da će pranjem piletine prije kuhanja riješiti problem bakterija, no time ih samo šire na ruke i kuhinjsku radnu površinu zbog špricanja vode. 

Bakteriju ćete uništiti tako da meso dobro skuhate ili ispečete.  

3. OSTALO MESO - Isto kao i s piletinom, ne biste trebali prati ni svinjetinu, janjetinu, govedinu... bakterija ćete se, umjesto vodom, riješiti visokom temperaturom kuhanja ili pečenja. Ako želite maknuti višak mesnog soka s površine, upotrijebite papirnati ručnik i nakon toga dobro operite ruke. 

4. TJESTENINA - Kulinarski chefovi upozoravaju da pranjem tjestenine uklanjate škrob koji bolje upija umak. Tjesteninu možete isprati jedino nakon kuhanja, ako je želite upotrijebiti, primjerice, u salati. 

5. GLJIVE - Njih je bolje samo kratko isprati i osušiti papirnatim ručnikom, umjesto da ih se dugo drži pod vodom ili ih se potapa. Ako ih se ide kratko isprati to treba učiniti isključivo prije kuhanja. 

Za razliku od ovih 5 namirnica, tu su i one koje bi uvijek trebalo oprati. 

1. VOĆE I POVRĆE S JESTIVOM KOROM  - I ako vam se učini da je voće ili povrće koje kanite pojesti čisto, svejedno ih operite. Naravno, bez sapuna. Nakon 'hladnog tuša' osušite namirnice papirnatim ručnikom. 

2. KONZERVE - Bakterije ne mogu ući dok su zatvorene, ali mogu preko poklopca ako ih ne operete prije otvaranja. 

3. VOĆE I POVRĆE S NEJESTIVOM KOROM - Bez obzira kako ih gulite bakterije će doći do jestivog dijela. Zbog toga je dobro oprati i hranu poput dinje ili lubenice. 

4. ORAŠASTI PLODOVI - Trebalo bi ga oprati čak i ako je oguljeno jer nikad ne znate kako su bili skladišteni. Uz to, pranjem ćete ukloniti fitinsku kiselinu koja orašaste plodove štite od parazita, a mogu naštetiti organizmu. 

5. SUŠENO VOĆE - Ova namirnica se smatra jednom od najprljavijih. Čak i ako ste ga kupili u lijepom pakiranju operite ga ili čak potopite na nekoliko sati. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

MA
Makava
14:52 20.02.2018.

Nisam znao da se orašaste plodove guli 🤔

SJ
Sve je uzalud
16:40 20.02.2018.

.......to. znači da zaraženo meso pranjem siri bakterije po, radnoj površini....... a direktno na kuhanje znaci da termicki obradeno meso nije stetno......a to znači da je sve zarazeno....do kupnje.....to znaci nista prati sve kuhati i ono sto se sirovo jede.....

MI
Milkica
10:01 21.02.2018.

Ako na nekoliko sati potopim suho voće, ono više neće biti suho.