Pisa istraživanje

Hrvatski 15-godišnjaci malo znaju o raspolaganju novcem

Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
Hrvatski 15-godišnjaci malo znaju o raspolaganju novcem
09.07.2014.
u 18:00
Dostupnost – Preporuka je da se financijsko obrazovanje institucionalno provodi od vrtića do završetka fakulteta.
Pogledaj originalni članak

Od 18 zemalja, koliko je sudjelovalo u PISA istraživanju financijske pismenosti 2012. godine, hrvatski petnaestogodišnjaci zauzeli su 14. mjesto.

Prvi je, kao i u ostalim područjima ispitivanja, Šangaj čijih čak 60 posto učenika riješi zadatke najviše razine, dok je na posljednjem mjestu Kolumbija čijih gotovo toliko učenika nema osnove financijske pismenosti.

Izraelci i Talijani slabiji

Od naših lošiji su i petnaestogodišnjaci iz Izraela, Slovačke i Italije. Zanimljivo je također da čak 15,5 posto naših učenika nema osnovne vještine u financijskoj pismenosti te da nešto malo više od 10 posto njih postiže rezultate na najvišoj razini. Gimnazijalci imaju bolje rezultate od svojih kolega u strukovnim školama, međutim zabrinjavajuće je da ih samo 27 posto dođe do visoke razine financijske pismenosti.

Učenika iz strukovnih škola na najvišoj razini gotovo i nema, a na najnižoj razini ili ispod nje više ih je od 40 posto. Za financijsku pismenost djece važno je obrazovanje roditelja, ali gotovo nikakav utjecaj nemaju razgovori o novcu. Novcem bolje raspolažu djeca koja sudjeluju u obiteljskim poslovima.

2015. ne sudjelujemo

No većina ih novac dobiva od roditelja, rodbine, prijatelja. Takvih je u Hrvatskoj čak 85 posto, međutim od tog broja 27 posto novac “zaradi” pomažući u kućanskim poslovima. Voditeljica PISA centra Michelle Braš Roth naglašava da je važna ravnomjerna dostupnost financijskog obrazovanja i dodaje da prema mišljenju ravnatelja 163 škole koje su sudjelovale u istraživanju, 68 posto učenika nema nikakvo financijsko obrazovanje, a 60 posto nastavnika nije usavršavano iz područja financija.

Preporuka OECD-a koji organizira PISA istraživanje jest da se financijsko obrazovanje institucionalno provodi od vrtića pa do fakulteta, da mora biti dostupno svima i prilagođeno uzrastu kako bi se mladi lakše mogli snaći u bogatoj ponudi različitih financijskih proizvoda, znali procijeniti rizike zaduživanja i mogli štedjeti za starije dane ili školovanje djece. Sljedeće je istraživanje financijske pismenosti 2015. godine, ali Hrvatska u njemu neće sudjelovati zbog nedostatka novca.

>>Dijete u Kini sa 15 godina zna više nego u Hrvatskoj sa 18. Pokušajte vi riješiti test!

>>Hrvatskoj djeci veliki problem riješiti problem

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

OS
osica
18:15 09.07.2014.

" ... malo znaju o raspolaganju novcem", Mnogi ga ni nemaju, kao ni njihovi roditelji, pa otkud da nauče. I mi smo zaboravili na raspolaganje -" diplomirali smo na onome - iz šupljejg u prazno". Možda je i to raspolaganje ali sa živcima.

IA
Ian64
21:13 09.07.2014.

Malo znaju o raspolaganju novcem i hrvatski političari, pa ne vidim da to nekog dira u ovoj zemlji.....

NV
novo vriijeme
21:54 09.07.2014.

teško je raspolagati nečim čega nema.