Tko je pogledao barem jednu utakmicu s netom završena Svjetskog prvenstva u rukometu, zasigurno je primijetio i novi sve prisutniji trend na sportskoj sceni – muške brade.
Prvenstvo u Kataru kao da je poslalo poruku da se bez brade ne može igrati rukomet. Na žalost, nisu to brade na koje su nas odavno navikli filmski ili estradni ljepotani i koje su bile ukras seks-simbola posljednjih tridesetak godina, kada su se nosile tzv. kozje bradice ili pak krajnje stilizirane brade netaknute tri dana, koje dobro izgledaju na muževnim licima, ali su pogubne za nježnu žensku kožu za malo žešćih poljubaca.
Povratak iskonu i divljini
Sportaši svoja lica danas kao da vraćaju iskonu. U modu su se naveliko vratile neuredne i potpuno zapuštene muške brade, a promoviraju ih upravo sportske zvijezde. Baš to i jest čudno jer donedavno su sportaši inzistirali na tetovažama (u pravilu što više, to bolje) i na neobičnim frizurama (talijanska nogometna reprezentacija najbolja je reklama za preprate za oblikovanje kose jer njihove su frizure i nakon 90 minuta utakmice savršene kao i dok pjevaju himnu na početku), a dlake na licu bile su u kategoriji: riješiti ih se i pojednostavniti svakodnevnu higijenu. No, sada ti isti dečki imaju velike i divlje brade, baš poput onih koje su dominirale modom 19. stoljeća (pogledati pod Karl Marx) i kakve su imali američki gorštaci na Divljem zapadu (sjetite se samo Grizzlyja Adamsa).
Foto: Pixsell
Brada i običaj nebrijanja seže daleko u povijest. Rimski su carevi bili golobradi, a tek je Hadrijan, 14. car Rimskog Carstva, ponovno uveo brade, priklonivši se grčkoj tradiciji. Brada je bila i jedan od najbizarnijih razloga za povećanje poreza. Ruski car Petar oduševio se feminiziranim izgledom koji je među muškarce uveo Luj XIV. te naredio obvezno brijanje u vojsci, ali i u cijelom carstvu. Samo su svećenici bili izuzeti. Oni “staromodni” koji su željeli zadržati bradu bili su dužni platiti porez od sto rubalja na godinu.
Neka ne budu umjetne
Dr. Allan Peterkin autor je neobične knjige posvećene upravo – bradama. U njoj je, osim praktičnih savjeta o njezi brade, objasnio i trendove. Kao najpopularniju izdvojio je tzv. trodnevnu bradu, uz brkove ili zaliske te bradu tipa “planinski čovjek”, posebno među tzv. hipsterima.
– Muškarci puštaju bradu da bi pojačali svoj osjećaj snage i prikrili slabosti. Imate li malu ili neizražajnu bradu, prekrijte je dlakama, a ako imate velik nos, puni brkovi odvratit će pozornost s njega – objašnjava dr. Peterkin te podsjeća na primjere ćelavih muškaraca s bradom do prsa. Najčešća pogreška koju muškarci čine, smatra dr. Peterkin, jest da obriju dlake točno ispod brade, zbog čega ona djeluje umjetno.
Dok se brijete, najbolje je ciljati između Adamove jabučice i dijela ispod brade, savjetuje, jer je to prirodno mjesto prestanka rasta dlaka. Žene tek trebaju reći svoje o divljim bradama, ali čak i s njom muškarac danas mora ostaviti dojam njegovanosti. Dakle, što je brada duža, traži više proizvoda za njegu. I onda neki kažu da žene kompliciraju.
>>Mario Todorović: Jedan sam od mnogih koji vole puštati bradu i brkove!
>>Znanstveno dokazano - Brada muškarcima dodaje pet do deset godina!