Iz pera Veljka Barbierija

Isprobajte ova 3 recepta s najzdravijom namirnicom na svijetu u izvedbi našeg gastronomskog stručnjaka

Foto: Veljko Barbieri
Isprobajte ova 3 recepta s najzdravijom namirnicom na svijetu u izvedbi našeg gastronomskog stručnjaka
26.02.2023.
u 07:00
Faun, kojeg je njegov otac, razbludni šumski stvor Picus, ni duh, ni bog, ni čovjek, ni divlji magarac, obdario snažnim duhom, još snažnijom tjelesnom građom i spolnom moći, povrh toga i magarećim udom, kakva mu je uostalom katkad znala biti glava jer imao je moć mijenjati izgled, bio je štovan u ranih Rimljana kao bog prirode i šuma.
Pogledaj originalni članak

Na svojim je jarećim nogama kročio šumama i nasrtao podjednako na žene kao i na svu žensku životinjsku čeljad koja nije mogla odoljeti njegovoj strasti. Stoga je bila u ta davna vremena uvriježena legenda da je on zapravo bio prvi prakralj Rima, ali i da se iz njegove veze s bijelom vučicom rodio Latin, otac svih Latina. Vjerovalo se također da on svirajući u svoju sviralu, ima moć potaknuti rast češnjaka, koji je osobito volio, a koji je jačao njegovu spolnu moć. Bojali su se rani Rimljani svoga šumskog boga i prakralja koji je sve žene koje mu se nisu htjele podati činio neplodnima i tako ugrožavao ionako prorijeđeno stanovništvo grada. Pa ipak, imao je svemoćni Faun jedan nedostatak.

Miljenik južnog Sredozemlja

Tri jela s drevnim bulgurom – prastarom namirnicom u kuhinji sredozemnih tisućljeća

Još nije utvrđeno kada i kako je stigao na Sredozemlje, posebno na njegov južni dio, od Osmanskog Carstva i priobalja Male Azije, od Egipta sve do zemalja Magreba, gdje ga u svim tim krajevima pripremaju na razne i kulinarski dovitljive načine. Neki tvrde da je došao iz Kine, neki iz Indije, a treći da je zajedno s mnogo namirnica stigao na sredozemne stolove s Aleksandrom Makedonskim. Iako ne znamo kada i kako je stigao, poznate su nam osnove pripreme bulgura od tvrdog pšeničnog zrnja bez ljuske, različitog od krušne pšenice, a koje se već tisućljećima djelomično skuha, zatim suši i usitnjava u manje dijelove. Od davnina tako nastaje nakon natapanja pšenice koja se zatim suši ili peče u male smeđe granule uglavnom kockastog oblika. Fino mljeveni bulgur koristi se za pripremu posebnih vrsta kruha i kolača, a grubo mljeveni za nadjeve, složence i juhe.

Njegov ljutiti neprijatelj Silvan, božanstvo šuma, pastira i ovaca, kojeg je Faun često ometao u njegovim naporima da sačuva usjeve i stada koja je njegovao i čuvao, došapnuo je tu tajnu rimskim ženama i kako ih je Faun stalno ucjenjivao neplodnošću ako mu se ne podaju, odluče one iščupati sav divlji češnjak oko Rima i tako Fauna prisiliti da ih ostavi na miru. Uskoro su opustošile sve šume i proplanke, a od jela s češnjakom, kojeg je sada bilo u izobilju, postali su Rimljani spolno moćniji premda im je Faun i dalje prijetio jalovošću njihovih žena i njihova potomstva. Ipak, nije bilo lako hirovitom i prevrtljivom pohotniku.

Lutao je uokolo rujući svojim papcima po tlu kako bi pronašao koju skrivenu glavicu, ali kako su sav češnjak već ubrale rimske žene, Faunova je moć kopnila iz dana u dan i postajao je sve više nalik svom marljivom rođaku Silvanu. No onako kako je kopnila njegova pohota i moć, začudo je kopnila hrabrost i ratni zanos u Rimljana jer je upravo Faunova pohota bila mističan i posvećen jamac borbene siline rimskog roda. Pa kad su ih opet jednom zgodom napali Etruščani, na rubu poraza zazovu oni Fauna u pomoć i on je, kažu, dotrčao na svojim jarećim nogama i posijao je silan strah među neprijateljima mlade države

gotov je lovostaj

Srdela se vratila u ribarnice, a kilogram košta 4 eura – zbog ovih recepata isplati se stati u red

Premda je trebao trajati do kraja veljače, naknadno je odlučeno da se lovostaj na srdele i inćune skrati pa od danas možete uživati u omiljenoj ribi, ali po novim cijenama. Zapravo, cijene variraju unutar ribarnice, pa dok je na jednom štandu kilogram srdele 4 eura, na drugom je 3,98. Inćuni su 5,3 eura, a na Utrinskoj tržnici gotovo da nema razlike u veličini između inćuna i srdela. Ne zaboravite, meso srdele je sočno i puno zdravih masnoća, pa zahtijeva i koju čašu vina. Darujemo vam 3 recepta i priču o srdeli Veljka Barbierija!

Tako su etruščanski kraljevi konačno poraženi, a Rim je nakon te bitke, za koju se vjeruje da se odigrala 509. godine prije Krista, postao slodobna republika. Iz zahvalnosti, Rimljani su otada prestali jesti češnjak i ne spominje ga nijedna njihova stara kuharica, čak ni one slavne iz carskog razdoblja. A Faunu, koji se tako opet domogao svoga voljenog češnjaka, vratila se spolna moć i dalje je napastovao ljude i beštije, sve dok se i njemu, u nekoj od onih gustih šuma, jednom nije zameo svaki trag. Pa ipak, mnoge žene tvrde da i danas kad zagrizu u režanj češnjaka, mogu čuti zvuk svirale koji ih poziva iz daljine.

I neka čudna toplina obuzme im tijelo i dušu. Od tada su i većma ljubomorni Rimljani opet stali upotrebljavati češnjak, kako nam svjedoči Atenej iz Naukratisa. Taj je veliki gastrofil objavio prvu kuharicu grčkog i rimskog svijeta, u svijetu gdje više nije bilo patricija, koji su se strašili Fauna i njegovih moći, i to tek u IV. stoljeću premda je svoju slavnu knjigu o gastronomiji napisao još tri stoljeća prije.

Foto: Veljko Barbieri

Atenejev zubatac u umaku od češnjaka

Oko 1 kg odrezaka od zubatca, koje ste prethodno malo obrašnili, tek zazlatite na 2 dl maslinova ulja. Ubacite potom u tavu 7 režnjeva nasjeckanog češnjaka, 1 žlicu krušnih mrvica i ½ kg kuhanih prokulica. Posolite, popaprite i tada podlijte s 1 dl bijelog vina i 1 dl vrhnja te pustite da se sve ugusti. Potom pospite zubatca i kuhane prokulice, koje u Rimu nisu još poznavali, s 5 dag tvrdog naribanog sira, pa kad se sir rastopi, poslužite jelo vruće, ukrašeno nasjeckanim petrusimulom. Moj osobni recept po uzoru na buzaru.

Foto: Veljko Barbieri

Provansalska juha od češnjaka

U 1 l vode u koju ste ulili 1 dl maslinova ulja kuhajte 15 režnjeva očišćenog češnjaka. Kad omekša, posolite i popaprite pa ubacite ½ stručka nasjeckanog petrusimula (peršina) i 4 prstohvata majčine dušice. Posolite, popaprite i pustite da sve zajedno kuha još oko 10 minuta. Stari provansalski recept.

Foto: Veljko Barbieri

Posušena raža i brancin u vinu

Posušeno krilo veće raže od oko 1 kg, koje ste očistili i ogulili mu kožu, kao i jednog odimljenog brancina Cromaris stavite u široku plitku posudu i pustite da se namaču 2 sata. Izlijte vodu pa ribu samo pokrijte s 2 dl bijele bevande i ½ dl maslinova ulja. Posolite i poparite pa pustite da istiha kuha dok se meso raže i brancina Cromaris ne počne odvajati od hrskavice na krilima i kostiju brancina. Posolite tada i popaprite te nakapajte sokom jednog limuna. Ubacite na samom kraju 5 dag maslaca i poslužite odmah. Izvorni mletački recept.

leća u 3 recepta

Punjene lignje Sulejmana Veličanstvenog ili osmanska juha od žute leće – moćna grahorica bez koje nema otomanske kuhinje

Bilo ona osmanska žuta prikladna za pripremu juha, bilo ona crna ili crvena pripremljena uz plodove mora ili obična zelena leća s graškom i komadićima bravetine – nema otomanske kuhinje bez ove grahorice. Evo kako je moćna grahorica – zahvaljujući probavnim teškoćama velikog sultana – postala jedan od zaštitnih znakova otomanske kuhinje.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

RO
RogaBabaroga
10:18 26.02.2023.

Jeftina i jednostavna jela baš za puk🫣