U vremenu pandemije

Istraživanje: Udvostručio se broj mladih koji se bore s depresijom i tjeskobom

Foto: ABACA/PIXSELL
Istraživanje: Udvostručio se broj mladih koji se bore s depresijom i tjeskobom
31.08.2021.
u 16:28
Zbog pandemije se jedna od četiri mlade osobe u svijetu bori sa simptomima depresije, a jedna od pet osjeća i tjeskobu, što je duplo više nego prije pandemije
Pogledaj originalni članak

Jedno od najvećih istraživanja o mentalnom zdravlju djece tijekom pandemije do sada pokazalo je da se jedna od četiri mlade osobe u svijetu bori s povećanim simptomima depresije, a jedna od pet osjeća i tjeskobu.

Ti brojevi, tvrde istraživači, pokazuju da su se među djecom diljem svijeta depresija i anksioznost tijekom pandemije udvostručile.

- Kad je pandemija tek počela, većina nas je znala da će biti teško, ali smo mislili da će djeci s vremenom biti lakše jer se prilagođavaju i vraćaju u školske klupe - rekla je autorica studije objavljene u JAMA Pediatrics psihologinja Sheri Madigan. "Ipak, kako je je pandemija potrajala, mladi su propustili mnoge prekretnice u svom životu, a godina dana je za njih jako dugo razdoblje", zaključila je. 

Za spomenute su rezultate znanstvenici prikupili podatke iz više od 29 studija koje su uključile više od 80.000 djece u Aziji, Europi, Sjevernoj, Srednjoj  i Južnoj Americi i na Bliskom istoku.

'Iz Afrike se širi strahoviti toplinski val, u Tunisu izmjereno rekordnih 49 stupnjeva Celzija'

Foto: Dubravka Petrić/PIXSELL/Twitter screenshot
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Osijek: Na omiljenom kupalištu na Dravi temperatura pijeska preko 50 stupnjeva
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Osijek: Na omiljenom kupalištu na Dravi temperatura pijeska preko 50 stupnjeva

Analize su pokazale da su najveću stopu depresije i anksioznosti tijekom pandemije osjetili stariji adolescenti i djevojčice, potvrđujući ono na što psiholozi mjesecima upozoravaju.

U anketi provedenoj ovog proljeća u SAD-u roditelji tinejdžerica naveli su tako da im se djeca bore s poremećajima sna i povlačenjem iz obiteljskog života, a u drugom je istraživanju provedenom usred pandemije čak 70 posto tinejdžera izjavilo da se na neki način bori sa svojim mentalnim zdravljem.

- Tinejdžeri su posebno osjetljivi na depresiju i anksioznost jer je 'posao' adolescenta da postanu što neovisniji i odu u svijet, što sad nisu mogli - rekla je za Huff Post psihologinja sa Sveučilišta u Calgaryju Nicole Racine.

Foto: Shuttershock

Racine i njezini-istraživači primijetili su da su stope depresije i anksioznosti imale tendenciju opadanja s opadanjem ograničenja uvedenih zbog pandemije, a tendenciju rasta kad su tinejdžeri morali boraviti više kod kuće, daleko od svojih vršnjaka i uobičajenih rutina.

Zato su mnoge udruge u SAD-u koje se bave djecom poput Američke akademije za pedijatriju snažno apelirale na škole da ove jeseni zbog utjecaja posljednjih 18 mjeseci na mentalno zdravlje djece ostanu otvorene, a školske djelatnike, pedijatre i roditelje su pozvale da s djecom češće pričaju o njihovom mentalnom zdravlju. 

Savjetovali su i što sami roditelji mogu napraviti za mentalno zdravlje svoje djece; za početak, kažu, pred njima potvrdite da je pandemija bila izazovna i jasno im dajte do znanja da ste uvijek dostupni za razgovor...

Nitko se nije pojavio na proslavi njezina rođendana, pa joj sin priuštio iznenađenje života

 

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Mega_London
Mega_London
16:32 31.08.2021.

Nije problem u pandemiji, nego u našem odgovoru na "pandemiju".