Još nikada nisam imao prilike s plavušom putovati i upoznavati našu obalu tako da je ovo za mene novo iskustvo. Priznajem, nisam pročitao knjižicu, no zato sam gledao slike koje su prekrasne pa vjerujem da je i tekst jednako sjajan – rekao je istarski župan Ivan Jakovčić govoreći o literarnom uratku televizijske voditeljice Nevene Rendeli u sklopu Istrian Gourmet Festivala i večeri posvećene autohtonom istarskom govedu boškarinu i proizvodima od njegova visokokvalitetnog mesa.
– Kako puno i često putujem, i ja, eto, pomalo pišem i zapisujem te se nadam da ću, jednoga dana kada više ne budem u politici, izdati nešto slično – najavio je župan, inače poznati bonvivan i iskusni poznavatelj vina i gastronomije svoje književno-putopisne ambicije.
Imena starih delavaca postaju brend
Domaćini predstavljanja knjige bili su čelni ljudi AZRRI-ja (Agencije za ruralni razvoj Istre) koji su ne samo uspjeli sačuvati autohtono govedo od izumiranja nego su u potpunosti, u sklopu programa trajne zaštite gospodarskom valorizacijom, obnovili broj goveda do onog koji je nekada u Istri postojao te od njega žele napraviti brend kojim planiraju probiti granice i od jeseni ga izvoziti. Glavni izvozni aduti brenda Boškarin biti će: Bakin, trajna salama od boškarinova mesa, Moro, sušeni but boškarina, Kaparin, trajna salama od mesa boškarina s tartufima te Morožin, hladni narezak od boškarina u maslinovu ulju. Zanimljivo je da svi proizvodi nose tradicionalna imena boškarina kakva su se davala u vrijeme dok je ovo veliko, ali nadasve mirno govedo bilo glavna radna snaga u istarskim kućama.
Moć i bogatstvo obitelji mjerilo se brojem boškarina – dobrih delavaca (radnika) koji su se smještali i živjeli u objektima znatno boljima od štala u kojima su živjela obična goveda.
Za izumiranje ovog plemenitog goveda, reći će upućeni, krive su talijanske mirovine koje su na istarska imanja i njive dovele traktore 'paškvaline' te oranje i rad s boškarinom više nisu bili unosni kao nekada.
Graciano Prekalj, direktor AZRRI-ja napominje kako se u Istri, za razliku od 2005. godine kada je počeo projekt oživljavanja boškarina, i kada ih je bilo svega 500, broj danas popeo na 1400 grla. – Imamo bez sumnje dovoljno kapaciteta za proizvodnju suhomesnatih delicija iz brenda Boškarin. Računica je jednostavna: polovica su uzgoja ženke, a 10 posto boškarina ostaje za rasplod pa je 270 njih spremno za klaonicu svakih dvadesetak mjeseci – okrutno no realno objašnjava Prekalj planove AZRRI-ja.
Očuvati autohtonu kozu, ovcu i magarca
Konobe Morgan i Buščina te gourmet-restoran San Rocco iz samog srca Istre specijalizirali su se za jela spravljena od boškarinova mesa. U Morganu pripremaju delicije od obrazina, u Buščini su majstori tagliatte, u San Roccu tortelina s boškarinom, a kreacije od mesa, svog omiljenog materijala za kuhanje, priprema i Tomislav Gretić iz Maistrina hotela Monte Mulini u Rovinju.
AZRRI ne staje na boškarinu, kojeg sada uzgaja već 130 domaćinstava te planira projekte zaštite istarske ovce, koze i magaraca na Gortanovu brijegu gdje će s milijun dolara dobivenih iz međunarodnog projekta sagraditi štalu, edukacijski i prezentacijski centar.
Pa ko je to slikal, daj ga posaljite jos malo u skolu.