Plijesan je gljivica koja raste na toplim i vlažnim mjestima pa joj je zbog tuširanja, ispiranja WC-a i okretanja slavine, kupaonica jedno od dražih staništa u domu. No, kako piše portal Mind Body Green, ne treba čekati da se ona nakupi pa onda rješavati problem jer postoji nekoliko jednostavnih stvari s kojima možete spriječiti da spore plijesni puste svoje korijenje u vašem domu.
Neke vrste plijesni kad se osjete ugrožene oslobađaju i mikroskopske čestice mikotoksine koji posebno narušavaju kvalitetu zraka pa je u u kupaonici bitno uvijek održavati dobar protok zraka, a kako ćete to napraviti ovisi o tome ima li kupaonica ventilator i/ili prozor.
Milenijalci su jako loši u obavljanju kućanskih poslova: Zahod čiste jednom mjesečno!
Kupaonice s ispušnim ventilatorom
Ako imate ispušni ventilator, uključite ga dok ulazite u kadu ili tuš da iz prostorije izvuče vlagu. Ostavite ventilator uključen najmanje 30 minuta nakon što završite s kupanjem i otvorite vrata ili prozor što će omogućiti veći ulazak suhog zraka.
Kupaonice s prozorima
Najbolji način za stvaranje protoka zraka je otvaranje prozora čim se počnete kupati ili tuširati. Nakon toga,otvorite i vrata kupaonice da uđe suhi zrak iz drugih dijelova doma.
Kupaonice bez prozora i ventilatora
U ovakvim je kupaonicama najbolje držati odvlaživač zraka i uključiti ga svaki put kad se kupate ili tuširate, da filtrira vodu koja se skuplja u zraku.
Uz to, što češće držite vrata otvorena da više zraka cirkulira kroz prostoriju.
Plijesan u prtljažniku iznenadila radnike u praonici auta: "Kako nisu osjetili smrad?"