Pandemija koronavirusa uzdrmala je život ljudima diljem svijeta, a razotkrila je i neke druge krize i nedostatke života u vremenu 'novog normalnog'. Psiholozi od samog početka ubrzanog širenja virusa upozoravaju da će mnogi na sebi tek osjetiti posljedice svega što se sada događa, te posljedice dugoročne brige i straha koje mnogi osjećaju. Ako nam distanca, izolacija i brojanje novooboljelih teško pada, lako je zaključiti da i djeci mora biti isto ili gore.
Zato se Velikoj Britaniji državna lutrija uključila u pomoć raznim udrugama i poslovnim objektima koji pomažu najmlađima, pa je nedavno prikupljen novac i za HigglePets, trgovinu kućnim ljubimcima u Wolverhamptonu čiji vlasnici životinje iz trgovine nose u škole - da djeca budu kraj njih u terapeutske svrhe.
'Zadaća' životinja iz trgovine ljubimaca je, kako piše Mirror, pomoći djeci da što lakše podnesu dugotrajan boravak kod kuće i izoliranost od prijatelja, te im maksimalno olakšati i povratak u klupe nakon izolacije. Tamo su se baš kao i kod nas školarci u rujnu vratili u škole, no privikavanje na gužvu razreda nakon par mjeseci 'lockdowna' nije svima lak zadatak. Becky (15) jedva je čekala povratak među vršnjake, no kad je trebala ponovno ući u razred, ukočila se.
Dječaci u školi u Španjolskoj uče obavljati kućanske poslove poput peglanja i kuhanja
Shvatila je da nije u stanju niti pozdraviti prijatelje i progovoriti, pa je umjesto u druženju s njima školske dane počela provoditi sama u knjižnici. U jednom je trenutku bila toliko usamljena i tjeskobna da je razmišljala kako bi bilo najbolje da si oduzme život, a upravo su joj životinjski stanovnici iz HigglePets-a vratili osmjeh na lice. .
- Becky se doista otvori i počne komunicirati čim provede nešto vremena s našim bradatim zmajem - kaže Hannah Dixon iz HugglePetsCIC-a i dodaje kako se djevojčica nakon samo četiri tjedna uz životinje odlučila vratiti na nastavu i ponovno se integrirati među vršnjake.
A iz HugglePets-a u školske učionice u zadnje vrijeme svakodnevno ide kornjača, jedan gušter, bradati zmaj, dva zeca i puž 'Gary Gangster'.
- Blizina životinja pomaže djeci izgraditi samopouzdanje i samopoštovanje - objašnjava Dixon i napominje da se čak i ona djeca koja se inače teško povezuju s drugima, sa životinjama povežu gotovo odmah. S djecom grupno i individualno radi i kvalificirani psihoterapeut a kad shvate da u svemu nisu sami, progovore i o svojim problemima i o situaciji u školi i kod kuće.
- Naše životinje dolaze u grupu prestrašene i nesretne djece i pomažu im da se oslobode i prevladaju tjeskobu i anksioznost - dodala je Dixon. A već par dana kasnije, dodaje, dinamika u grupi postaje življa, a djeca veselija.
Upoznajte Josipu Koletić, najmlađu hrvatsku pobjednicu u preponskom jahanju i jednu od nominiranih za Divu godine