Svakog dana od jutra pa sve do mraka uporni srednjoškolci, studenti, ali i njihovi roditelji ispred Muzeja suvremene umjetnosti prodaju stare udžbenike kako bi si financijski olakšali početak školske godine. Ipak, unatoč velikoj ponudi, kupaca je malo, čemu se nisu nadali.
Valjda će i stari vrijediti
– Udžbenici se puno manje traže, jer svi čekaju da školska godina počne kako bi bili sigurni koje su im knjige potrebne – kaže Alis Huskanović, učenik 4. razreda Elektrotehničke škole u Velikoj Gorici koji i prodaje i kupuje knjige.
Problem je, navodi, što su se udžbenici promijenili, pa se mnogi još nadaju da će se i poneki stari moći iskoristiti. Zato i on sam čeka početak nastave da krene s kupnjom. Da je promjena udžbenika otežala prodaju, misli i bivši gimnazijalac, brucoš politologije, koji smatra da je izmjena naštetila roditeljima i učenicima, a da su razlike minimalne.
Iz I. gimnazije poručuju da ne treba čekati s nabavkom udžbenika. Još je u svibnju odlučeno koji će se udžbenici koristiti, a službeni popis objavljen je u lipnju.
– Nastavnici su se složili oko udžbenika i više nema odstupanja – objašnjava socijalna pedagoginja Željka Krakić te dodaje da se većina udžbenika promijenila.
Ipak, prodavači pred MSU-om poručuju da će se većina srednjoškolaca strpiti ne bi li se dogovorili s profesorima da ipak koriste staro izdanje.
Knjižare bez gužvi
Na taj bi način uštedjeli koju kunu kupnjom rabljenog udžbenika. Odgađanje kupnje ne čudi ako se u obzir uzmu cijene novih udžbenika u knjižarama. Na burzi knjiga koja je otvorena do 14. rujna knjige se mogu kupiti već od 10 kuna.
– Kad prodam sve stare knjige, moram dodati još barem 500 kuna za kupnju udžbenika po učeniku - objašnjava otac četvero djece koji također prodaje rabljenu "robu".
U knjižarama je cijena paketa novih knjiga za gimnazije, ovisno o programu i broju predmeta, od 1500 do 2000 kuna. Cijene za strukovne škole su nešto manje, ali i to ovisi o broju predmeta, poručuju iz Školske knjige u kojoj su s prodajom počeli prije 10-ak dana.
– Zasad roditelji osnovnoškolaca koji imaju besplatne knjige kupuju dodatne materijale poput atlasa i rječnika, a povećanu prodaju srednjoškolskih udžbenika očekujemo tek od idućeg tjedna - objašnjava Dražen Dabić iz Školske knjige.