Zvuk motorne pile čuje se u Krasnom. Ništa čudno, u centru slikovite doline pile još od Marije Terezije. Neprekidno. Ravno 253 godine. Najstarija su živuća šumarija. Samo su im se pile promijenile. U srcu Velebita ide i šumarski vic: “Pile dva brata šumara i pokvari im se motorna pila. Veli jedan drugome: Idi doma i vidi gdje nam je stara pila. Dođe on doma, otac sjedi na kauču, majka u kuhinji, i pita: “Tata, je l’ znaš gdje nam je stara pila?”. A mama se odmah javlja: “Što vas briga gdje sam pila, za svoje sam pare pila...”
Igra riječi. Veselo.
“Pčela na runolistu” u drvu
Čovjek iz čijeg se dvorišta čuje zvuk pile ne pili drva, već – vježba. Trenira. Najbolji je u – kiparstvu motornom pilom.
Rekli bismo, prvak Hrvatske.
– Ma ima boljih... – skromno će Josip Tomaić (36).
Izrezbari on medvjedicu s mladima, medvjeda, vukove, risove, što god mu padne na pamet, a titulu je osvojio skulpturom – “Pčela na runolistu”.
– Došao sam na natjecanje s dvije pile. Jednu sam imao, a drugu sam posudio od tate Miljenka. A konkurenti, svi su došli opremljeni barem sa po desetak motornih pila. Na kraju, kad sam čuo da sam pobijedio, nisam vjerovao. Oni su za mene umjetnici... – priča Josip.
Što je bila nagrada?
– Pa pila.
Koja je pila najbolja?
– Koja?! Pa Stihlova... Eto, i sin ima malu, minijaturnu. Bez toga ovdje nema života. Uostalom, čim iziđem iz kuće, u šumi sam. Kad šetam s klincima, Vilimom i Iris, u šumi smo. Kad idem sa psom van, u šumi sam. Čak sam se i vjenčao u šumi! Irena je rekla “da” na Zavižanu. Znaš, mi ti tu sve radimo u šumi – kaže smiješeći se.
Centrom prolaze dvije planinarke. Pozdrave, a Sabina Pračić kaže:
– Drugi put sam u Krasnom. Ovo je divota. Tu ti sat ne treba... Prvo te dolje od briga pročisti more, a ovdje se čovjek spoji s prirodom.
Renata Samardžija dodaje:
– Dolazim u Krasno 40 godina. Vraćam se neprestano. Sve je blizu, začas si na moru, blizu su Zagreb, Rijeka..., na kavi u Senju si za 45 minuta – govore i nastavljaju dalje.
Josip gasi pilu pa pita:
– Idemo na Zavižan, gore je preko dva metra snijega? Začas smo tamo s mojim džipom.
– Ma, bolje ovdje na suncu...
Sjedamo na kavu. Kiparstvo motorkom mu je hobi. A on, ne biste vjerovali, radi u šumi. Rendžer je. Čuvar Parka prirode.
– Sam na planini, u šumi, znam biti i po pet dana. I nikoga ne sretnem. To je trenutak u kojem spoznaš sam sebe. Živiš život onakav kakav jest, uzimaš što ti priroda daje, vidiš stvari kakve zaista jesu. Prepustiš se i uživaš. Tek tada vidiš da ljudi jednostavno nepotrebno jure. Nešto nas goni. Svi se nekamo žurimo, a ne shvaćamo što nam treba. U šumi ništa ne moraš, eto, trebaš možda samo stići s jednog brda na drugo.
Padne li čovjeku u toj samoći na pamet kakva genijalna ideja?
– Postane mu jasno da je vrlo malo toga bitno. Veliko i materijalno ti u šumi ne treba. Treba ti mir. I vrijeme. Samo te dvije stvari.
Josip u šumi ne živi baš posve sam. Dapače, gužva je.
– Vukovi, medvjedi, risovi... Dogodi se da sjediš na livadi, a ispred tebe čopor vukova. Sjedim u mraku, a oni znaju da sam tu. Zavijaju, cijeli orkestar vukova je ispred mene. Ili šećem pa probudim vuka.
Kako pronaći medvjeda
I onda trk u bijeg, koliko čovjeka noge nose?
– Ne. To je imaginarni strah. Životinja se boji – tebe. I zavija da te otjera. Vjerojatnost da te u šumi ubije životinja manja je nego da ti se u životu dogodi bilo što drugo. Kad vide čovjeka, vukovi se okrenu i odu.
A puška, je li na ramenu?
– Puška?! Ne, samo fotoaparat i videokamera. Time sam “naoružan”!
O kolikom se području rendžer brine?
– Cijeli Velebit je Park prirode veličine oko 2000 četvornih kilometara, a ja čuvam sjeverni dio, oko 700 četvornih kilometara. Unutar toga je i Nacionalni park ali oni imaju svoje rendžere.
A koliki je površinom otok Krk?
– Ima 405 četvornih kilometara.
I sve treba obići?
– Volontiram u HGSS-u pa kad nešto krene po zlu... opet u šumu.
A što ako čovjek sretne medvjeda?
– Ovisi o tome želiš li sresti medvjeda ili ne. Ako ne želiš, onda si u šumi bučan. Ne ideš u rano jutro ni kasnu večer. Hodaš niz vjetar, da te životinja osjeti, onda se makne. A ako hoćeš sresti medvjeda, radiš sve obrnuto...
U šumama Velebita postavio je kamere. Šumski Big Brother. Snima. Koji prizor razgali srce?
– Medvjedi na kupanju. Vole se kupati, a jedna od kamera je pokraj bare. I vidiš na snimci cijelu obitelj medvjeda kako se kupa. Mališani skaču, igraju se, brčkaju. Kao na Bačvicama...