Voljela bih znati kako proći na razgovoru za posao. Već sam bila na nekoliko razgovora i nije bilo uspješno, pa se pitam jesam li nešto propustila učiniti.
Molim vas, savjetujte mi na što sve trebam obratiti pozornost na razgovoru da bih se što bolje predstavila i, naravno, dobila posao.
Zahvalna Mirna
Razgovor za posao sličan je polaganju ispita, strah vam se može prikrasti.
No, to uspješno možete riješiti ako se dobro pripremite. Ono što se pokazalo kao česta praksa jest da je životopis gotovo posljednje što se gleda, no dobre reference u životopisu omogućuju dobivanje “ulaznice” do faze osobne procjene koja je pak presudna za dobivanje posla. Važno je dobro se pripremiti kad je u pitanju verbalna i neverbalna komunikacija te sitni trikovi kojima možete poboljšati svoj imidž.
Na što trebate obratiti pozornost: ono što neke živcira, a nekima izaziva silno nepovjerenje prema sugovorniku jest osmijeh koji se ne miče s lica. Oni koji se na sve jako smiješe time otkrivaju nervozu i nesigurnost.
Ako se u razgovoru pojavi neki razlog za smijeh, naravno da je prirodno nasmiješiti se, no svako drugo forsiranje osmijeha i ljubaznosti kontraproduktivno je.
Dobro je imati na umu da mnogi poslovni razgovori počinju neformalnim razgovorom. U razgovorima za posao vrijedi suprotno: poželjno je razgovarati o tvrtki u koju se posloprimac prijavljuje jer to pokazuje da je informiran o njezinoj strukturi i poziciji na tržištu dok “razgovore o vremenu“ poslodavci doživljavaju kao nepristojnost i neprofesionalnost.
Svako oklijevanje, okolišanje ili izvlačenje od odgovornosti opasnost je nakon koje nema povrataka. Na razgovoru se motre reakcije ispitanika i često ih se psihološki testira. Ako se sugovornici preplaše ili odaju mimikom, zbunjenošću ili zastajkivanjem u govoru, ostavljaju dojam nesigurnosti i već imaju “žuti” karton i smanjene šanse za prolaz.
U pripremi je važno odabrati kriterije postavljanja pitanja budućem poslodavcu. Istina je da mnogi cijene inicijativu i znatiželju, no postavljanje pravih pitanja pokazat će upućenost i ambicioznost potencijalnog posloprimca. Jednako tako, manje važna pitanja otkrit će nedostatak fokusa i površnost. Stoga je mudro izbjegavati pitanja o detaljima kao što su vrijeme trajanja dnevne pauze, točan položaj radnog mjesta, radi li klima ljeti i slično.
Da biste pokazali pripremljenost, dosljednost i upućenost, nemojte pribjeći pokušajima iskrivljavanja istine s obzirom na to da psihološka istraživanja pokazuju kako su ljudi skloni iskriviti činjenice tako što ih “napuhuju”. No, upravo je to ono zbog čega izgube mogućnost dobivanja posla.Ispitivači su, naime, vrhunski pripremljeni za razgovore i detektiraju i najmanje iskrivljavanje istine.Stoga je mudro pokazati samopouzdanje, ali temeljeno na činjenicama.
U gotovo svaki razgovor, pa tako i razgovor za posao, uključuje se humor, no treba imati na umu da je on vrlo osoban. Iz tog se razloga prepričavanje šala ili iskazivanje duhovitosti ne preporučuju na ozbiljnim razgovorima za posao. Jer, bez obzira koliko neku šalu smatrali izvrsnom, ne možete biti sigurni da će je onaj koji je čuje doživjeti jednako kao i vi. Također je bitno da ne djelujete pretenciozno i opterećeno višim idealima.
Nekoliko savjeta za kraj:
- Pokažite iskreno zanimanje za sugovornika.
- Budite srdačni i nasmijani.
- Upamtite da je čovjeku njegovo ime najslađa i najvažnija stvar na svijetu.
- Budite pozoran slušač i potaknite druge da govore.
- Poštujte tuđe mišljenje i nemojte proturječiti.
- Ne bojte se priznati da ste pogriješili.
- Ako nemate pravo, priznajte to jasno i bez oklijevanja.
- Pristupajte čovjeku kao prijatelju.
>>Gubite motivaciju i posao vam je dosadan? 4 koraka da se pokrenete s mjesta